brusszel


Egyenruhában - Centralizáció az iskolákban

Figyelő Online - Hermann Irén
2013.02.21  07:03   
mail
nyomtatás
Zajlik a finanszírozási és szakmai központosítás a közoktatásban. Egy ősszel iskolába kerülő gyermek szülei számtalan újítással találkozhatnak.
2013. január elsejétől az új köznevelési törvény értelmében a köznevelési intézmények fenntartója - az óvodák kivételével - az állam, a gyakorlatban az újonnan létrehozott csúcsszervezet, a KLIK. Az épületeket az önkormányzatok ingyen adják tanítás céljára, az üzemeltetésért továbbra is ők felelnek, a technikai, műszaki munkatársak hozzájuk tartoznak, a pedagógusok fizetésüket tőlük kapják. Minden szakmai kérdés azonban - beleértve a tanterveket, a tanítás tartalmi kérdéseit, a tanárok, illetve a szakmai dolgozók (például iskolapszichológus) felvételét, bérezését - az KLIK-hez tartozik a jövőben. Az iskolaigazgatók ezentúl nem dönthetnek gazdasági kérdésekben; személyi ügyekben is csak javaslatot tehetnek, a végső szót a KLIK mondja ki.


A Figyelő által megkeresett tanárok és igazgatók lassú ügyintézésről, tisztázatlan helyzetek soráról, kapkodásról számoltak be - mellette azért sokan bizakodnak: kialakul majd a rendszer. Ami egy iskola gazdálkodását leginkább megnehezíti, hogy mostantól nem látják a költségvetésüket: mindent, az osztálykirándulástól a tanulmányi versenyen át a könyvrendelésig fel kell terjeszteniük, s majd később kiderül, megkapják-e rá a fedezetet. A gazdálkodás mellett szakmai centralizáció is zajlik. Az új jogszabály értelmében változik a tanköteles életkor; a tanítási időszak; mellette újak a kerettantervek, ebből következően újraírt tankönyvek jelennek meg. A kormányzat célja az egységesítés: lehetőleg minden gyermek minden állami iskolában ugyanazt kapja.

További részletek a Figyelő 8-dik számában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.