Ha a példa kissé extrém is, mutatja, hogy a válság kezdete óta a biztos kasszasikereket leszámítva nehezebb összegyűjteni egy produkció költségvetését. Különösen igaz ez a független filmesekre.
Kerestek az Avataron
Íratlan szabály Hollywoodban, hogy producer nem fekteti saját pénzét a produkciójába. A fedezeti alapok (hedge fundok) viszont még mindig viszonylag szívesen invesztálnak ilyen célra, az Avatar 200 millió dolláros gyártási költségét például részben az Ingenious Film Partners 2 LLP állta. E fedezeti alap befektetői között megtalálhatók focisták, mint David Beckham, Ryan Giggs és Gary Lineker, de a londoni tőzsde egykori igazgatója, Dame Clara Furse is - összesen 1350 tehetős befektető.
Ők osztoztak a Fox stúdióval a film 2,78 milliárd dolláros mozibevételén. Az alap filmcsomagba vásárolta be magát, így a Die Hard-széria Budapesten forgatott folytatásának reménybeli profitja is részben a befektetői markát ütheti.
Sokat jelent
A független filmeseknek fokozottan kell személyes kapcsolatrendszerükre alapozniuk. Egymillió dollárból készült a hazai mozikban is futó A kezelés, amelyre „a rendező és barátai adták össze a pénzt. Ezért jelent olyan sokat egy Oscar-jelölés. Így nagyobb figyelmet kapunk" - mondta lapunknak Londonban Helen Hunt, aki a női főszereplő kategóriában szerepel az idei Oscar-jelöltek között. (A díjátadó február 24-én lesz.)
Hollywood finanszírozóinak törzsgárdája 5-8 évente jelentős mértékben kicserélődik. Az elmúlt évtizedben több nagy pénzember fogta menekülőre, miután filmek tucatjaival fürdött be, de sosincs hiány olyanokban, akik szélesre tárják csekkfüzetüket.
Hollywood további neves befektetőiről a Figyelő hetilap február 21-i, idei 8. számában olvashat.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.