brusszel


Demokratizálódik a katolikus egyház?

Figyelő Online - Boros Zsófia
2013.02.21  16:03   
mail
nyomtatás
Nagy változásokon ment keresztül a katolikus egyház az elmúlt évtizedekben. A vallás nyitottabb lett a válás, a fogamzásgátlás és a hollywood-i filmek terén is. A papi nőtlenség viszont még ma is él. Talán az új pápa elhozhatja ebben a kérdésben a változást- írja Robert Fulford, kanadai újságíró.
Hívők tömege reménykedik, hogy a következő hónapban lezajló pápaválasztás során egy olyan pápa kerül hatalomra, aki radikális változásokat hoz a katolikus egyház életébe. A legfontosabb probléma jelenleg a papok szexuális visszaélése. Ez a téma azonban még sokáig terítéken lesz a maradi bürokrácia miatt. Ma már a pápa nem irányítja, inkább csak finoman terelgeti az egyházat.

Sokak véleménye ellenére, a katolikus egyház fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Ezek a változások a XVI. században tevékenykedő Martin Luther óta a legnagyobbak. Az egyik legnagyobb fejlődést a feminizmus és a faji egyenlőség elfogadása mutatja. Továbbá kétség kívül a legjelentősebb téma a fogamzásgátlás elfogadása volt. Az egyház fennállása óta tiltotta a fogamzásgátlást, és ezt VI. Pál pápa megerősítette 1968-as nyilatkozatában. XVI. Benedek pápa 2008-ban ezt a kijelentést magasztalta és megjegyezte: „Ami tegnap igaz volt, az ma is igaz!"

A pápa álláspontjával azonban számos püspök és plébános nem értett egyet, így eltávolodtak a vezetéstől. A hierarchiát figyelmen kívül hagyva kollektív döntést hoztak a kérdésben, miszerint a fogamzásgátlás nem bűn és ezt a nézetet kommunikálták a követőik felé, ami nagy változásokat hozott a hívő családok életében. Ennek az lett az eredménye, hogy a születési ráta elkezdett visszaesni. Másrészt sok pap és püspök az 1970-es évek óta nem közvetíti az egyház minden útmutatását a nép felé. Például nem adnak tanácsokat abban a kérdésben, hogy az emberek milyen hollywood-i filmeket nézhetnek meg. Egy másik téma az egyház életében a válás kérdése volt. Habár a hívő katolikusok még ma sem válnak el, az érvénytelenítés lehetséges számukra is. Ezt el is nevezték „katolikus válásnak".

A nagy kérdés azonban az, hogy mikor tesz az egyház intézkedéseket a papi pedofília ellen. Valószínű még hosszú évek állnak ezelőtt a döntés előtt. Az is lehet, hogy XXIII. János pápa volt az utolsó, aki magánéleti változásokat hozott a katolikusok életében. Mindenesetre a katolikus egyház lassan és hangtalanul, de elindult a demokrácia felé.

Robert Fulford kanadai újságíró. Dolgozott a The Toronto Star-nál és a Financial Times of Canada-nál. Szerkesztője volt a Saturday Night magazinnak.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200