Oroszországban kedden megemlékeztek Joszif Visszarionovics Sztálin egykori szovjet diktátor halálának 60. évfordulójáról; csodálói virágot helyeztek el a sírjánál, miközben szakértők és orosz ellenzéki politikusok azon tűnődnek, hogyan maradhatott ilyen népszerű egy diktátor, aki több millió ember haláláért felelős.
Sztálin 1924-től 1953-ban bekövetkezett haláláig állt a Szovjetunió élén, gyakorlatilag egyedül irányítva a kommunista pártot és a szovjet államot. A kommunisták neki tulajdonítják, hogy győzelemre vezette a Szovjetuniót a II. világháborúban, míg történészek emlékeztetnek: több mint 800 ezer, a kommunista párt ellenségének nyilvánított ember halt meg az 1937-38-as sztálini "nagy terror" időszakában, és több millió ember halt meg a munkatáborokban.
A liberális Moszkovszkije Novosztyi című fővárosi lap címlapján "Sztálin. Búcsú" felirattal és a diktátor gyerekmódra összefirkált arcképével jelent meg. A Szovjetszkaja Rosszija című lap címlapján azt írta: "Eljön majd az ő ideje".
A moszkvai Carnegie Központ kutatóintézet által nemrégiben készült felméréséből kiderült, hogy Sztálin a megtorlások ellenére továbbra is népszerű Oroszországban és több más volt szovjet tagköztársaságban. A kutatók megjegyezték, hogy a diktátor megítélése javult az elmúlt 13 évben, amióta Vlagyimir Putyin áll Oroszország élén. Ellenzéki politikusok bírálták a Kremlt, amiért nem ítéli el egyértelműen a sztálini bűnöket.
A Vedomosztyi napilap által közölt közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek fele tartja Sztálint pozitív vezetőnek.
A Rossziszkaja Gazeta című kormánylap azt emelte ki, "hatvan év telt el, de el kell ismerni, hogy ennek az időszaknak a megítélésében eltérés van az emberek tudatában és tudatalattijában".
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.