brusszel


Ingatlankrimik után - Regionális fejlesztőcégek

A Figyelő heti elemzője Elek Péter
Figyelő Online - Elek Péter
2013.03.08  06:42   
mail
nyomtatás
Hatalmas botrányok és visszaesések után már érdemes csemegézni a kelet-közép-európai ingatlanfejlesztők részvényeiből.


Sok érdekességgel és tanulsággal szolgál a regionális ingatlanfejlesztő vállalatok elmúlt pár éves története. A 2002–07-es tőzsdei szárnyalás utolsó fázisában tömegesen vezették be részvényeiket a közép-európai és az FÁK-országok tőzsdéire, a csúcsévben, 2007-ben 11 milliárd (!) euró friss tőkét vontak be.

A rendszerváltás után tömegesen megjelenő külföldi vállalatok, multik folyamatos keresletet jelentettek a jó minőségű és új építésű, jó lokációjú és magas színvonalú irodák, kereskedelmi és logisztikai központok, raktárak iránt. A zömében külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező ingatlanfejlesztő cégek számára igazi paradicsom volt a 90-es évek vége, a 2000-es évek első fele. 

A részvénykibocsátások során az árazás jellemzően a könyv szerinti érték feletti volt, az értékbecslőknek igen vastagon fogott a ceruzája, a befektetők által elvárt hozam – az irodák, kereskedelmi központok belső megtérülési rátája – rendkívül alacsony volt. Klasszikus történet, hogy a világ egyik legsikeresebb futballedzője a válság előtt pár hónappal 6 százalék alatti hozammal vette meg az egyik budapesti plázát; nos, ilyen alacsony megtérülési reménnyel azóta sem cserélt gazdát ingatlan Budapesten.

A 2008-as gazdasági válság az ingatlanfejlesztő vállalatokat szinte azonnal a padlóra küldte. A banki finanszírozás szűkülésével, a hitelkamatok emelkedésével hamar kiderült, hogy a 100 százalék feletti debt/equity idegen tőke/saját erő aránnyal rendelkező cégek a megváltozott gazdasági környezetben nem tudják visszafizetni a korábban felvett hiteleket, a csilivili irodák, plázák belső megtérülési rátája nem 6, de inkább 10 százalék feletti volt. A korábban szárnyaló részvényárfolyamok azonnal szakadásba kezdtek, volt olyan vállalat 2008-ban, mely a piaci kapitalizációjának 90 százalékát elveszítette.

Az általános piaci esésen túl azonban több dolog is közrejátszott, emiatt a regionális ingatlanfejlesztő vállalatok ekkora mértékben veszítettek értékükből, ráadásul ezek nem csak kiragadott, egyedi történetek voltak. Utólag kiderült, hogy két osztrák cég is erősen rásegített a tőzsdei SPO (másodlagos kibocsátás) előtt az árfolyamra, így jóval magasabb áron sikerült újabb tőkét bevonni a befektetőktől. Az Immoeast az első sikeres tőzsdei kibocsátás után 500 millió eurót meghaladó összeget adott a fő tulajdonosának, az Immofinanznak, amely cég utána tovább utalta a pénzt betétként a „jó nevű” Constantia Banknak.



Évekkel később csak 170 milliót kapott vissza, de járt még mellé vagy 30 millió Immoeast-részvény is, amit anno a bank minden bizonnyal az SPO előtt vett, hogy felhajtsa az árfolyamot. A törlesztéskor a papír értéke persze csak a töredéke volt a kölcsönadáskorinak. A Meinl Real Estate esetében pedig a Meinl Bank – amely Ausztria egyik legpatinásabb pénzintézete volt – segített az árfolyamnak a valós értéknél jóval magasabbra kerülnie. Az SPO-t úgy hirdették az osztrák kisbefektetőknek, hogy szinte biztonságosabb a bankbetétnél. Hát nem volt az. A 19 euró feletti árfolyam igen rövid idő alatt 4-re zuhant.

Több orosz ingatlanfejlesztő esetében a klasszikus tulajdonosi kapzsiság okozta az árfolyam esését. A mindent akarok, de azonnal magatartás jegyében az ingatlanfejlesztő tulajdonosa a cégben lévő részesedését tette le fedezetként egyéb projektek, vállalkozások finanszírozására. Amíg futott a szekér és az árak felfele mentek, addig nem volt probléma, azonban a válság beköszöntésével a projektek finanszírozása megakadt, a tulajdonos nem tudta teljesíteni a törlesztőrészleteket, a bank pedig a fedezetet – tehát az ingatlanfejlesztő cég részvényeit – átvette és likvidálta. Igen jelentős tulajdonosi átrendeződés történt az utóbbi esztendőkben az orosz piacon.

Az elmúlt években a terület megtisztult, az eladósodottság nagymértékben csökkent, több fejlesztő élére új menedzsment került, azonban a piac továbbra is igen alacsonyra értékeli ezeket a részvényeket. Jó példa erre a szintén osztrák Warimpex. A papírok a könyv szerint értékük 60 százalékán forogtak, amikor a társaság bejelentette, hogy eladta részesedését a varsói InterContinental szállodában, könyv szerinti érték felett. Ezen az egy tranzakción annyit keresett (50 millió euró), amennyi a vállalat teljes piaci kapitalizációja volt. És a Warimpexnek még vagy tucatnyi hasonló projektje van.

Összességében érdemes lehet olyan ingatlanfejlesztő részvényekbe fektetni, amelyek jóval a könyv szerinti értékük alatt forognak, nincs tulajdonosi harc (ahogy van az Ablonnál, az Orcónál), transzparens és átlátható a vállalat, mert középtávon a régió értékeltségi szintje közelíti a nyugat-európai vállalatokét. Előbbi nagy átlagban 70, utóbbi 120 százalék. Én ilyen cégnek hiszem az osztrák Immofinanzot, CA Immót, a már említett Warimpexet, az orosz LSR Groupot és Etalont, a török Emlak Konutot.

A szerző a Dialóg Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200