brusszel


Olaj és terror - háborús konfliktusok Afrikában

Figyelő Online
2013.03.08  17:40   
mail
nyomtatás
Az USA jelenleg több kisebb fegyveres konfliktusban is szerepet vállal Afrikában, amelyek akár hosszan elhúzódó háborúkba is sodorhatják Washingtont - véli David Francis riporter a Fiscal Times hírportálon megjelent elemzésében.
Az amerikai hadsereg lassan lezárja hadműveleteit Irakban és Afganisztánban, ugyanakkor egyre több harctéren vállal szerepet Afrikában. Jelen van a Közép-afrikai Köztársaságban, ahol segítséget nyújt az ugandai hadúr, Joseph Kony utáni hajszában. Nigerben és Csádban robotrepülő-bázisokat épít, Nigériában pedig a helyi katonaságot készíti fel a „Boko Haram" nevű iszlám szélsőséges csoport elleni harcra. A Pentagon támogatást nyújt a Maliban zajló NATO-hadműveletekhez, miközben robotrepülői Kenya és Szomália felett hajtanak végre bevetéseket.

Ez csupán a nyilvánosság számára ismert küldetések listája! Nagyon valószínű, hogy az amerikai hadsereg a kontinens más részein is folytat titkos hadműveleteket. Francis szerint lehetetlen megmondani, hogy az Egyesült Államok pontosan mekkora erőkkel és milyen anyagi fedezet mellett van jelen Afrikában, az viszont tisztán látszik, hogy ezek a számok folyamatosan nőnek, miközben az al-Kaida terrorszervezet is egyre jobban terjeszkedik a kontinensen.

Az Afrikában zajló lokális háborúk közül több is könnyedén átalakulhat elhúzódó konfliktussá. Nigéria az Egyesült Államok ötödik legnagyobb olajbeszállítója. Amennyiben a Boko Haram polgárháborúba taszítaná az országot, Washington feltehetően bármit kész lenne megtenni azért, hogy biztosítsa „nemzetstratégiai érdekeit".

A Szudántól nemrég elszakadt Dél-Szudán szintén jelentős olajexportőr. Az amerikai vállalatok több milliárd dolláros befektetésekkel rendelkeznek a fiatal országban. Ha a két állam közt kitörne a háború, az USA kénytelen lenne beavatkozni, hogy biztosítsa az olajkitermelés folytonosságát.

Amennyiben Maliban a magrebi al Kaidának sikerül megdöntenie a kormányt, akkor a térség többi állama is fejet hajthat az iszlám szélsőségesek előtt, akik így biztonságos bázishoz jutnának nemzetközi támadásaikhoz. Már több amerikai tisztségviselő utalt arra, hogy Washington kész csapatokat küldeni Maliba, ha a beavatkozást jelenleg vezető franciák kudarcot vallanának.

David Francis amerikai riporter, Washingtonban és Berlinben dolgozik. A világ számos pontjáról származó tudósításait többek közt a Fiscal Times, a Financial Times Deutschland, a Deutsche Welle és a World Politics Review lapok közlik.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Mali Afrika USA

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.