brusszel


Nincsen üzlet - Összekalapált banki veszteségek

Figyelő Online
2013.03.14  07:00   
mail
nyomtatás
2012-ben ugyan mérséklődött a magyar kereskedelmi bankok vesztesége, de három szereplőnél komoly veszteség született. 2013-ban sem éppen rózsásak a kilátások, hitelezhető cégek hiányában, a projektfinanszírozás és a lakossági devizahitelezés teljes kimúlásával egész egyszerűen nincs üzlet, nincsenek kihasználva a komoly kapacitások, nehéz pénzt keresni.
Rettentő érdekesek lesznek a részletek, ha valaha kitudódnak a magyar bankok tavalyi utolsó negyedévéről. Leginkább azért, mert egy plusz/mínusz nullás összeredményű 9 hónapot olyan brutális év végi veszteség követte, hogy végül 161 milliárd forintos mínuszba fordult a szektor, részben azért, mert miközben a számaikat publikáló bankok (OTP, Erste, KH, Fundamenta) eddig jó, vagy legalábbis kevésbé rossz számokat publikáltak, addig a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint egy banki trió brutális veszteséget termelt. Mivel a 2011-es eredményekből kiindulva a publikációk előtt az MKB, CIB, Erste, Raiffeisen négyesnél, vagyis az ingatlanprojektek finanszírozásában korábban legbátrabb bankoknál keresték beszélgetőtársaink a nagy buktákat, az Erste mérsékelt veszteséget tartalmazó bejelentése alapján a maradék hármastól várható a nagy mínusz.

Ha végül nem fogunk meglepődni, vagyis valóban az említett bankok szállították a nagy mínuszt, az több szempontból is beszédes lesz, de arra mindenképpen rámutat, hogy még mindig arról szólnak a veszteségek, hogy melyik bank, mennyire vett részt egykoron a nagy ingatlanrojektek finanszírozásában - mutatott rá Fülöp András, a Deloitte Magyarország partnere.

Természetesen a szumma mínuszban nagy szerepe volt rengeteg rémes külső körülménynek, a kormányzati szorongatásoknak, a lakossági és vállalati hitelfelvételi kedv teljes megcsappanásáénak, vagy annak, hogy a végtörlesztés miatt egy kiváló, fizetőképes csoport esett ki a bankok ügyfélköréből.

Ráadásul, az egyedi banki veszteségek, bármennyire is szeretik ezt tagadni a bankok, arról is szólnak, hogy ki, milyen gyorsan, milyen személycserékkel, milyen eszközátvételekkel, milyen céltartalékolással nézett szembe a múlttal, mennyire igyekezett kisöpörni a szekrényből, a bőven megbúvó csontvázakat. Egyes beszélgetőpartnereinkben ugyan bizonyos bankok már-már százmilliárd forintos veszteségei miatt 2011-ben és 2012-ben is felmerült, hogy túlkonszolidáltak azokban az években, amikor a tulajdonos előtt lehet a magyar kormányra mutogatni ilyenkor érdemes sok egyedi bűnüket, hibás kockázat-kezelésüket is bepakolni a veszteségbe.

Nos, a 2012-es számok alapján az mondható, hogy eltúlzott mértékű veszteség-leírásokról nincsen szó, sokan még mindig újabb és újabb „buktákat" találnak a szekrényekben.

A Figyelő 11-dik számában összeállításában részletesen is elemezzük az egyes bankok helyzetét, a szektor kilátásait, az állam szerepét.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Trump harca

Egyelőre nem sok sikert könyvelt el a tabudöntögető új amerikai elnök, ami a gazdaságélénkítési tervére is árnyékot vet.

Mankó a hitelzűrzavarban

Fogyasztóbarát bankkölcsön

Bankból a katedrára

Rekordszámú gyereket sikerült elérni az idén a pénzügyi tudatosságra nevelő programmal.

A nagy meglepetés

Lakossági állampapír-vásárlás

top200