brusszel


Rendszerváltás Spanyolországban?

Figyelő Online - Péter Zoltán
2013.03.18  10:34   
mail
nyomtatás
A Franco-rezsim után a monarchia ugyan a demokráciát hozta el, de olyan álomképbe ringatta az országot, melyből most felriadva ébrednek a spanyolok - értékel Juan Moreno a Der Spiegel hasábjain megjelent írásában.
Az uralkodó és a nép közti megállapodás alapján a király feladata a nemzeti egység megtestesítése, s amíg nem hoz szégyent népére, feltétetlen tiszteletet érdemel. Sokak számára úgy tűnik, hogy erről az alkuról János Károly kezd megfeledkezni és a spanyol nép is egyre kritikusabb a monarchiával szemben.

János Károly példás és csendes házasságban él Zsófia királynéval, és fiuk, Fülöp herceg is távol tartotta magát a botrányoktól. Cserébe a spanyolok minden kritika esetén hűségesen a királyi család védelmére keltek és ragaszkodtak az egyezséghez.

Minden rendben ment egészen addig, amíg a néhai Wittgenstein-Berleburg hercegnéje, Corinna Larsen meg nem jelent a király életében. A legtöbb spanyol akkor hallott először Corinnáról, amikor tavaly a király elefánt-vadászat közben csípőtörést szenvedett. Az uralkodó, aki nem mellékesen a WWF tiszteletbeli spanyol elnöke és állítása szerint rendkívül aggódik a munkanélküliség felettébb magas szintje miatt - uralkodása során talán először - mentegetőzésre kényszerült népe előtt. Az már csak olaj volt a tűzre, hogy a vadászatot egyébiránt Corinna szervezte és a rossznyelvek szerint a hölgy több is volt, mint egy jó barát. A spanyolok még szemet hunytak a király vejeinek korrupciós és kokain-botrányai felett, de a szafaris eset után sértve érezték magukat.

Hirtelen Fülöp herceg népszerűbb lett atyjánál és egyre többen már szívesebben látnák őt a trónon. Felvetődtek olyan találgatások is, hogy János Károly vejének, Inaki Urdangarinnak az ügyeiben az uralkodó is érintett, sőt Corinna Larsen interjúkban tett kijelentései se tettek jót a király amúgy is megtépázott hírnevének. Bár hangoztatta, hogy csupán barátság fűzi az uralkodóhoz, de azt is állította, hogy „titkos" megbízásokat végzett a spanyol kormány számára, köszönhetően a jó kapcsolatainak. A fenti kijelentések többeket megriasztottak, s habár a kormány azonnal tagadta az állításokat, a hírszerző ügynökség vezetőjének bizonyítania kellett a valótlan vádakat egy parlamenti bizottság előtt.

Úgy tűnik, hogy János Károly ugyanazt éli most át, mint országa. Egy szép álomból ébrednek, amelyben Spanyolország Európa mintaképe dinamikus gazdaságával. A spanyolok sokáig nem is becsmérelték uralkodójukat, elvégre a Franco-diktatúra után ő teremtette meg számukra a demokráciát. Paradoxon, ahogy a király vált a szabadság szimbólumává, sőt ebbe a képbe még az udvari luxus is belefért.

János Károly és népe most viszont egy kellemetlen visszajelzést kap a valóságról. A gazdasági válság megmutatta, hogy egyáltalán nincsenek Európa legstabilabb országai között. Az uralkodó pedig felismerte, hogy bár népe türelmes, de nem megvezethető.

Juan Moreno újságíró, rádiós hírolvasó és író. A Süddeutsche Zeitung rovatvezetője, emellett a WDR rádió bemondója és rendszeresen publikál cikkeket a Der Spiegel hasábjain.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200