brusszel


Keresleti és kínálati sokkok az olajpiacon

Figyelő Online - Polgár Mátyás
2013.03.28  12:35   
mail
nyomtatás
A főárammal szemben az olajpiaci tendenciákat nem csak kínálati, hanem keresleti sokkokra is visszavezették a FED elemzői.
A kétféle sokk közötti különbség megállapítása a központi bankok számára igen fontos feladat. Egy kínálat által hajtott olajár-növekedés például magasabb munkanélküliséget és inflációt szül, ezzel gyakran intervencióra kényszerítve a jegybankokat. Az általában a globális konjunktúrára utaló keresleti növekedés általában enyhébb szabályozói szerepvállalást von maga után.

Az olajpiaci folyamatok okának meghatározására az amerikai FED elemzői a pénzpiaci adatokból indultak ki, mivel ezen sokkokat közvetlenül nem lehet vizsgálni. Példának okáért, ha az olaj ára emelkedik, akkor az olajexportőrök tőkepiacai, és az olajrészvények is általában emelkedést mutatnak egyéb szektorokhoz, vagy más (nem olajtermelő) országokhoz képest - függetlenül a sokk fajtájától. Fontos eltérés viszont, hogy ha a stimulus a kínálati oldalról származik, akkor az olajimportőrök valutája és tőkepiaca értékcsökkenést mutat, ehhez pedig a ciklikus részvények alulteljesítése és a defenzív részvények túlteljesítése társul (a teljes tőkepiachoz viszonyítva). Amennyiben a globális kereslet élénkülése okozza az áremelkedést, általában ezeknek a fordítottját figyelhetjük meg, melyekhez magasabb kamatok, és a „biztonsági valuták" (pl. CHF) devalválódása társul.

Egyéb jószágok árai általában pozitívan korrelálnak az olajárhoz, bár ez a korreláció kínálati sokk esetén általában gyengébb, mint keresleti sokkoknál. Végül pedig a nem-kereskedelmi olaj-brókerek (akik nem kötődnek az olajvállalathoz) long pozícióinak nettó mennyisége kínálati sokk esetén jobban korrelál az olajárhoz, mint keresleti sokk esetén.

A méréseket 1995-ig visszamenőleg rendelkezésre álló adatok alapján végezték. Az elemzés végeredménye az volt, hogy az 1990-es évek olajpiacát túlkínálat, míg a 2000-2009-ig terjedő időszakot a keresleti tényezők dominanciája jellemezte (a kínálat határainak elérését egyébként 2007-re teszik). Innen áreséseknek lehettünk tanúi, ahogy a válság miatt egy összehúzódás ment végbe, így a kínálati korlát kevésbé volt meghatározó. Az utóbbi pár évben, a válságból való kilábalás évei alatt - az „arab tavasz" zavaró hatásait figyelmen kívül hagyva - ismét előtérbe kerültek az olajár kínálat-oldali determinánsai.

A szerzők a New York-i FED munkatársai. A cikkben leírtak a saját véleményüket tükrözik, nem képviselnek intézményi álláspontot.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200