brusszel


Jobban keresnek a déliek, mint a megmentő németek

Figyelő Online - Soós Krisztina
2013.03.29  14:21   
mail
nyomtatás
A dél-európai országok háztartásai magasabb jövedelemmel rendelkeznek, mint az őket kimentő német családok - hívja fel a figyelmet a megdöbbentő ellentétre Alexander Hagelüken a Süddeutsche Zeitung gazdasági rovatában.
Az európai központi bankok legfrissebb elemzése mostanra bebizonyította, amit eddig csak sejteni lehetett: az euró-százmilliárdokat a déli országokba pumpáló németek a spanyoloknál, olaszoknál, sőt még a ciprusiaknál is kevesebbet vihetnek haza. A tanulmány alapján a spanyol és olasz háztartások átlagos nettó jövedelme több tízezer euróval múlja fölül a német háztartásokét. A megdöbbentő különbséget érzékelteti az is, hogy Olaszországban a milliomosok száma megközelítőleg 400 ezer fővel haladja meg az egyébként nagyobb népességű németekét.

Bármilyen ellentétekre is derült most fény, mentőcsomagokra a jövőben is szükség lehet, ezért a dél-európaiaknak a sunnyogás helyett vállalniuk kell a gazdaságuk stabilizálásához szükséges költségeket. Elérkezett az idő a terhek igazságosabb elosztásához - fogalmaz kiáltványba illően Hagelüken.

A Monetáris Unió létrejöttéből 1999-ben még sokan profitáltak, mára a közös, alacsony kamatrátából viszont főként a Dél-európai országok lakosai húznak hasznot. A közös valuta viszont azt is jelenti, hogy a déli országok nem rendelkeznek most önálló kamatpolitikával, ami hatékony eszköz lehetne a válságkezelés során.
Felelősségátcsoportosításra van szükség! A gazdagoknak és főként a délieknek több terhet kell viselniük a középosztálybeli munkavállalóknál.

Az is létfontosságú az EU-országok számára, hogy véget vessenek a kétségtelenül abszurd adóversenynek és fejlesszék a nemzetközi kooperációt az adócsalók elleni harc során. Világossá kell tenni a válsággal küszködő államokban, hogy a munkavállalóknak és a nyugdíjasoknak is áldozatokat kell hozniuk, mert országaik csak akkor képesek megtartani a fizetések és a szociális kiadások értékét, ha jelentősen növelni tudják versenyképességüket.

Mindezen tényezők figyelembe vétele mellett, leginkább életbevágó a szemléletváltás: Európa helyezzen a gazdagokra több terhet, elviselhetőbbé téve a válságot a többi európai számára.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200