brusszel


Ciprus leggazdagabb embere nem aggódik

Figyelő Online - Izsák Norbert
2013.04.06  07:00   
mail
nyomtatás
Ciprus leggazdagabb embere Osló külvárosából indult; cégei birtokolják a világ legnagyobb tankerflottáját. Megérzéseire hallgatva legfeljebb egy millió dollárt bukhat a szigeten kirobbant válság miatt.
Nincs miért aggódnia Ciprus leggazdagabb emberének, a norvég John Fredriksen anyagi helyzetén nem sokat változtat a ciprusi válság: a megérzéseire hagyatkozó üzletember alig tart pénzt a Földközi-tengeri szigeten. Cégei nagyrészt a Bermuda-szigeteken és Nagy-Britanniában vannak bejegyezve, még a legrosszabb esetben is csupán az ő számára aprópénzt, egy millió dollárt bukhat a ciprusi krízisen.

Pedig rosszul járna, ha a szigeten tartaná a vagyonát. Az olajszállításból meggazdagodott mágnásé a világ legnagyobb tankerflottája, a Bloomberg Markets Magazine pedig tavaly a világ 50 legbefolyásosabbembere közé sorolta. A Forbes és a Bloomberg gazdaglistáin az előkelő 60-90. helyek között szerepel. A Hemen Holdings és a Meisha nevű befektetési cégein keresztül Fredriksen a többségi tulajdonosa a Frontline és a Golar LNG vállalatoknak. Jelentős részesedése van az olajfúrással foglalkozó SeaDrillben és a halgazdálkodásban utazó Marine Harvestben, valamint a Golden Ocean Group és a Deep Sea Supply hajózási és szállítmányozási cégekben. Mintegy hetven tankerből álló flottájának nagyobb része a környezetvédelmi szempontból biztonságosabb duplafalú hajókból áll. A szupertankerek mellett van még vagy 120 vízi szállító eszköze, amelyekkel nyersanyagot, gabonát és halat szállít.

Gyermekkorában azonban még senki nem sejtette, hogy ennyire viszi. Fredriksen ugyanis Oslo külvárosában, Etterstadban nőtt fel (a települést 1946-ban Oslóhoz csatolták), apja hegesztőként kereste meg a kenyérre és heringre valót. Az ifjú John 16 éves korában kibukott a középiskolából, majd egy hajózási társaságnál helyezkedett el. A családi legendárium szerint megragadták a figyelmét a telexen bejövő megrendelések, és ez adta az ötletet, hogy a gyors és pontos információk birtokában kiváló üzleteket üthetne nyélbe. Néhány évig New Yorkban, Athénban és Szingapúrban dolgozott, első százezreit pedig azzal kereste, hogy a vietnámi háború idején hajókat adott bérbe az amerikai hadseregnek a Mekong deltájában.

További részletek a Figyelő 2013/14-es számában!

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nagy Szulejmán 
pénzügyi hadjáratai

A kaukázusi Krőzus nevét egyre gyakrabban hallani. Márciusban lesz 51 esztendős, de már komoly üzleti csatározásokat tudhat maga mögött.

E-testtartás-javító

Tizedik osztályos vállalkozási feladatból is nőhet ki sikeres startup. Legalábbis esélyes erre a WRU Companyre keresztelt diákcég Spiner nevű, testtartást javító kütyüje.

Nagyban játszik

Kedves buldózernek, a cirkuszi világ Bernie Ecclestone-jának tartják Guy Lalibertét, a Cirque du Soleil alapítóját.

top200