brusszel


Vihar az időjárás előrejelzési piacon

Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2013.04.05  16:40   
mail
nyomtatás
Kizárólag az Országos Meteorológiai Szolgálat adhatna ki riasztást időjárási vészhelyzet esetén, ha elfogadja a parlament az erről szóló javaslatot. Ha úgy lesz, a magánszolgáltatók lehúzhatják a rolót.
Idén március 15-én a miniszterelnök Facebook oldalára felkerült egy fotó, amelyen Orbán Viktor a katasztrófavédelem operatív törzsénél tett látogatásakor az idokep.hu valós idejű térképeit figyeli. A meteorológiai szakmában e fotó láttán sokan dörzsölték a tenyerüket. Lám, a kormány az Országos Meteorológai Szolgálatot kívánja helyzetbe hozni, ehhez képest a miniszterelnök is egy magán meteorológiai szolgáltató képernyőit figyeli. Az Időkép valóban az egyik legnépszerűbb meteorológiai portál, 409 ezer egyedi látogató keresi fel naponta.

Facebook rajongóink száma csaknem 400 ezer. Ebből a közösségből körülbelül 50 ezren vesznek részt az adatbeküldésben, fotók és videók továbbításában. Ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy folyamatosan frissülő, az egész országot lefedő valós információkat kaphat a látogató a honlapon. Hasonló népszerűséget tudhat magáénak a köpönyeg.hu, ám, hogy mennyire tesz keresztbe neki, s még vagy két tucat hazai magán- meteorológiai vállalkozásnak a heteken belül a kormány elé kerülő tervezet, azt egyelőre nem tudni. Ami biztos, hogy a magánszolgáltatók adatait, előrejelzéseit nem vásárolhatják meg a jövőben az állami, önkormányzati szektor szereplői. Például a katasztrófavédelem operatív törzse is kizárólag az OMSZ-től szerezhet majd be információkat.

MAGAD URAM

A nemrég kiszivárgott meteorológiai törvénytervezet szerint az írott és elektronikus sajtónak meteorológiai szolgáltatási díjat kell fizetnie, mégpedig az éves reklámbevétele 0,5 százalékát. Kormányzati források szerint az új teher a nyomtatott sajtóra nem vonatkozna, csak a televíziókra és internetes médiaszolgáltatókra. A hivatalos magyarázat szerint a különadóra azért van szükség, mert az Országos Meteorológiai Szolgálat nem rendelkezik a működéséhez szükséges állami támogatással, s nem tudja kifizetni azokat a tagdíjakat sem, amelyeket különböző nemzetközi meteorológiai szervezetek felé kell teljesítenie. Ezek összege 670 millió forint. A médiát azért háborította fel a különadó ötlete, mert az alól akkor sem lehet kibújni, ha valaki egyáltalán nem vásárol szolgáltatást az OMSZ-től.

További részletek a Figyelő 2013/14-es számában!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.