brusszel


A válság java még csak most következik

Figyelő Online - Pap Milán
2013.04.05  14:34   
mail
nyomtatás
A gazdasági problémák csak fokozódnak, így még jövőre is válságév várható Európában - ezzel a tanulsággal záródott az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének áprilisi műhelybeszélgetése. Az eurózóna válsága címmel bevezető előadást tartó Rácz Margit szerint lehetetlen visszakövetni, hogy ki mennyiben felelős a válságért. Az intézet kutatója azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az európai politikusok elővigyázatlanul jártak el, amikor bizonytalan gazdasági hátterű államoknak engedélyezték a csatlakozást az eurózónához.
Az Európai Uniónak láthatóan nincs forgatókönyve a felbukkanó válságokra, a közösség politikusai és gazdasági szakemberei csak futnak az események után- adta meg az alaphangot Rácz Margit a későbbi vitához. Alapvető probléma, hogy míg a gazdaságilag fejlettebb északi államok kívül maradtak, a déli államok szinte kivétel nélkül beléphettek a közös valuta európai rendszerébe. Mára bebizonyosodott, hogy az euró bevezetése önmagában nem jár gazdasági növekedéssel sem.

Az olyan felduzzasztott bankrendszerrel rendelkező állam, mint Ciprus nem rendelkezik olyan reálgazdasági forrásokkal, amellyel belátható időn belül kikerülhetne a válságból. Azt sem lehet előre látni, hogy tagállami szinten milyen folyamatok következhetnek az eurózónából kilépő államokban. Kívülről alkalmazzák-e továbbra is az eurót vagy egy adott idő elteltével visszatérnek a monetáris rendszerbe? Ciprus nem az eurózónába való- summázta a jelenlegi helyzetet a gazdasági kutató. Rácz szerint kívánatos lenne az eurózóna megtisztítása a hasonló krízisek elkerülése végett.

Mindeközben Olaszország helyzete továbbra sem stabilizálódott a bizonytalan politikai környezet miatt, a francia konszolidáció pedig folyamatosan társadalmi ellenállásba ütközik. Nyugtalanító az is, hogy Németországban elkezdődött egy elszegényedési folyamat, a német állampolgárok jövőbeli nyugdíjaikat féltik. A válság utáni inflációtól tartva egyre szaporodnak a német állampolgári mozgalmak, amelyek a márkához való visszatérést követelik.
Arra a kutatói felvetéssel, hogy a válságfelhalmozás az európai centrumországokból indult ki, a nagyobb államok pedig a periféria országaira hárítják át a válság terheit, Rácz a tagállami politikusok felelősségét állította szembe. Mint mondta, az Európai Unió tanácsi rendszerben működik, a tagállamok együtt döntenek egyes lépésekben. A felvetés egyébként is értelmét veszti, ha belegondolunk, hogy az okok hálózata öt év távlatából már teljességgel kibogozhatatlannak tűnik.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.