brusszel


Elmarad az érdemi fordulat

Suppan Gergely az MNB növekedési hitelprogramjáról
Figyelő Online - Suppan Gergely
2013.04.11  14:28   
mail
nyomtatás
Az MNB kedvezményes hitelprogramot hirdetett meg a kis- és középvállalkozási szektort megcélozva. A csomag három pillérre épül. Az első két pillér a kkv-k finanszírozási helyzetének támogatását, a harmadik az ország külső adósságának és így sérülékenységének csökkentésével párhuzamosan a jegybank kéthetes kötvényállományának mintegy 1000 milliárd forintos csökkentését irányozza elő. A program korlátozott mérete miatt nem fokozza jelentős mértékben a stabilitási kockázatokat, ugyanakkor rövid távon nem okoz érdemi gazdasági növekedést sem, mivel a csomag hatására önmagában nem várható markáns fordulat a beruházások területén.
Egyes vállalkozásokat ugyan ösztönözhet beruházásra, valamint az alacsonyabb tőkeköltség miatt növekedhet a pozitív megtérülésű projektek száma. A beruházások érdemi fordulatához azonban a keresleti oldal javulása is szükséges. A külső, illetve belső kereslet élénkülése esetén a program valóban hozzájárulhat a beruházások élénküléséhez, így tulajdonképpen inkább katalizátorszerepe lehet. A program ugyanakkor mégis hozzájárulhat ahhoz, hogy eddig elhalasztott beruházások megvalósuljanak, valamint olyan beruházások, amelyek a kapacitások növelése helyett a termelékenység, hatékonyság növelését célozzák, hozzájárulva a versenyképesség és a vállalati hozzáadott érték növeléséhez. Ez közvetve – például az importigény csökkenésén és így a nettó export javulásán keresztül – szintén kissé javíthat a növekedési kilátásokon. 

Kérdés, hogy a kedvezményes hitellehetőség valóban új kihelyezésekhez vagy meglevő, de drágább hitelek kiváltásához járul-e hozzá. Valószínűleg mindkettőre akadna majd példa. Mindenesetre a kkv-k alacsonyabb adósságszolgálati terhei miatt javulhat a bankok hitelportfóliójának minősége, a programban részt vevő kkv-k fizetési képessége, a csökkenő kamatterhek pedig középtávon javíthatják az érintett vállalkozások versenyképességét, illetve a felszabaduló cash flow hatására elősegíthetik a későbbi beruházási szándékokat. A javuló hitelportfóliók csökkenthetik a hazai bankok kockázati felárát, bár ennek mértékét még korai megbecsülni. Kérdéses ugyanakkor, hogy a jelenlegi gyenge forintárfolyam mellett megéri-e forintra váltani a devizahiteleket. 

A bankok maximálisan 2 százalékos kamatmarzsot realizálhatnak a program során. Ezért felmerülhet a kérdés, hogy a pénzintézeteknek megéri-e a programban való részvétel, ugyanis a vállalati kockázati felárak jellemzően ennél magasabbak. Ennél alacsonyabb felárat csak a legjobb minősítésű ügyfelek tudnak elérni. Éppen ezért a bankok érdekeltek lesznek abban, ami egyébként a program célja is, hogy a kedvezményes hitelek megfelelően célzottak legyenek, azon ágazatok és kkv-adósok felé irányulva, amelyek megvalósítható üzleti modellel rendelkeznek. A kockázati felár behatároltsága miatt a bankok – ismerve az alacsony kockázatvállalási hajlandóságot – feltehetően a legjobb minősítésű ügyfeleknek ajánlhatják fel a programban való részvételt.

Az ország rövid lejáratú külső adósságának csökkenése, valamint a devizatartalékok mérsékelt leépítésével párhuzamosan csökkenő kéthetes betétállomány hatására közel 50 milliárd forinttal mérséklődhetnek az MNB kamatkiadásai, míg 10-20 milliárddal a bevételei. Így összességében 30-40 milliárd forinttal csökkenhet a jegybank vesztesége, végső soron az államháztartás hiánya. Mindez hozzájárulhat a költségvetési és államadósság-pálya fenntarthatóságához, kismértékben mérsékelve az ország kockázati felárát is. Lényeges, hogy nem kerül sor a kéthetes kötvényállomány adminisztrációs korlátozására, mivel ez a devizatartalékokkal együtt automatikusan csökken.

Emellett a devizatartalékok leépítése során a jelenlegi 300 forint körüli euróárfolyam mellett az MNB mintegy 75-100 milliárd forintnyi árfolyamnyereséget is realizálhat, mivel a jegybank az euró bekerülési árát 270–275 forinton tartja nyilván. A devizatartalékok alakulására ugyanakkor az EU-transzferek MNB-nél történő átváltása továbbra is pozitív hatással van, és ez növeli a jegybank mozgásterét a devizatartalékok csökkentése során.

A szerző a TakarékBank szenior elemzője
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200