A rosszindulatú daganatok ötödét vírusok okozzák. Ezek önmagukban nem, csak a gazdaszervezet segítségével szaporodnak, amelynek átkódolása után egyre gyakrabban osztódnak, végül ráksejtté alakulnak át.
Már 1842-ben az olasz Rigoni-Stern megfigyelte a méhnyakrák és a szexuális élet közötti összefüggést. Ezt követően Harald zur Hausen az 1970-es évek közepén vetette fel, hogy a méhnyakrák kapcsolatba hozható a humán-papillomavírussal (HPV). 1983-ban be is bizonyította, hogy a HPV okozza a méhnyakrákot. A fertőzés és a méhnyakrák közötti ok-okozati összefüggést, a HPV rákkeltő szerepét a Nemzetközi Daganatkutatási Ügynökség az (IARC) 1995-ben elismerte, majd 2005-ben ismét megerősítette. Harald zur Hausen professzor ezért a felfedezéséért 2008-ban orvosi Nobel-díjat kapott.
A HPV egy gyakori, hámsejteket megfertőző vírus, amelynek több mint 130 típusa ismeretes. Közülük 30-40 típus hozható kapcsolatba a nemi szerveket érintő kórállapotokkal. A HPV-fertőzések alacsony és magas kockázatú kategóriákba sorolhatók. A magas kockázatú HPV-fertőzésekért leggyakrabban a HPV 16-os, 18-as, 45-ös, 31-es, 33-as, 52-es, 58-as, 35-ös típus a felelős. Az alacsony kockázattal járó fertőzéseket a 6-os, 11-es, 40-es, 42-es, 43-as, 44-es, 54-es típus okozza. A daganatos megbetegedések 6,1 százalékáért a HPV a felelős.
Neves orvosok humán-papillomavírusról szóló közleményeinek ad teret a Medicina egymást követő három szakmai melléklete. A téma fontosságát jelzi, hogy 1983-ban kiderült, a vírus méhnyakrákot okoz. De ma már megfelelő védőoltás áll rendelkezésre, amelyet több önkormányzat térítésmentesen biztosít.A magas kockázatú, onkogén típusok méhnyakrák kialakulásához vezethetnek, vagy hatásukra olyan rendellenes sejtek alakulnak ki, amelyeket rák előtti elváltozásoknak nevezünk. A HPV 16-os, 18-as típus okozza a méhnyakrákos megbetegedések mintegy 70 százalékát. A daganatkeltő típusok okozhatnak hüvely-, szeméremtest-, végbélnyílás-, hímvessző-, valamint fej-nyaki daganatokat.
A Nemzeti Rákregiszter 2010-es adatai szerint Magyarországon 932 új méhnyakrákos megbetegedést jelentettek, évente közel 500 nő hal meg ennek következtében. A rákkeltő típusokon kívül kiemelkedő jelentősége van azoknak az alacsony onkogén hatású HPV-típusoknak is, amelyek a külső nemi szerveken jelentkező szemölcsök (condyloma), valamint a gégepapillomatózis kialakulásához vezethetnek. Ezeket a fertőzéseket mintegy 90 százalékban a HPV 6-os, 11-es típus okozza.
A condyloma szövettanilag jóindulatú daganatos betegség, minden 10. embert érintheti az élete során. Leginkább a nemi szerveken vagy a végbélnyílás környékén jelentkezik, ritkábban a hüvelyben vagy a méhnyakon is megjelenhet. Kezelésük fájdalmas, hosszadalmas és a gyakori kiújulásuk miatt költséges.
A szőrtelenítési eljárások igen kedveznek a gyors terjedésnek, mivel a mikrosérüléseken keresztül a vírus könnyen bejut a hámszövetbe. A gégepapillomatózis csecsemőkben is kialakulhat, akik születésük során az édesanyjuktól fertőződnek. A műtéti beavatkozást akár néhány hetente ismételni kell, általános altatásban végzett sebészi beavatkozást is szükségessé tehet. Az OEP adatai szerint gégepapillomatózissal 680 beteget kezeltek 2010-ben, ebből 230 új eset, 86 pedig kisgyermek volt.
A HPV-fertőzések 90 százaléka immunválasz segítségével két éven belül leküzdhető. Az egészséges immunrendszer képes megsemmisíteni a fertőzést. Ám ha a fertőzés tartós, az immunrendszer pedig gyenge, a vírus örökítőanyaga beépül a gazdasejt DNS-ébe, és megváltoztatja a szerkezetét. A fertőzöttek 5-10 százalékánál tartós fertőzés alakul ki, megjelenhetnek a nemi szervi szemölcsök, a rák előtti állapotok, és akár évtizedekig is tartó lappangási idő után a rák.
Mivel a HPV évekig tünetmentes, a fertőzött személy és a partnere nem tud a fennálló fertőzésről, a továbbvitel veszélyéről.
A világon a szexuálisan aktív nők és férfiak több mint fele megfertőződik a HPV-vel élete során, becslések szerint a fertőzés a szexuális élet megkezdésének első három évében alakul ki. A 15–24 év közötti korosztály majdnem negyede érintett! A HPV-fertőzések okozta betegségeknek igazi gyógyszere nincs, a megelőzés az egyetlen járható út. A nemi élet megkezdése előtti vakcináció közel 100 százalékos védettséget biztosít.
Az oltóanyag magyarországi forgalmazása óta oltjuk a serdülőkorba lépő lányokat és fiúkat. Becslések alapján a 12 és 20 év közötti lányok negyede van beoltva, az önkormányzati programok keretében, illetve a gyógyszertárakban megvásárolt védőoltásokkal együtt. Az önkormányzati kampányoltásokban részt vett gyerekek száma 32 ezer, az V. kerületben eddig körülbelül 800 serdülőkorú gyermek részesült védőoltásban. Az oltás mellett azonban a rendszeres méhnyakrákszűrés változatlanul javasolt.
|
Dr. Rubovszky Csil la, a Belváros-Lipót város Budapest Főváros V. Kerülete Önkormányzatának alpolgármestere |
Ahogyan az önkormányzat látja
„Azt gondolom, hogy a kerület önkormányzata a család- és gyermekvédelemben nyújtott feladatok ellátásában országosan is élenjár. Elsőként vezettük be 2007-ben a kerület 18 évesnél fiatalabbjai számára a hazánkban ajánlott védőoltásokat, köztük a humán-papillomavírus (HPV), a kullancsencephalitis, a Meningococcus meningitis, a hepatitis A, a rotavírus és a bárányhimlő elleni védőoltást.
Mint az ágazatért felelős alpolgármester, az orvosi szakma ajánlása alapján döntöttem el, hogy egyedi kérelemre a gyermekorvos által javasolt védőoltásnak a finanszírozását vállalja át az önkormányzat. A HPV elleni ingyenes védőoltás lehetőségét viszont Rogán Antal polgármester úr a kerületi gyermekorvosok segítségével eljuttatott levelében ajánlotta fel minden 13 éves fiú és lány részére. A 2006-ban megalakult képviselő-testületnek az első feladatai között szerepelt, hogy rendeletet alkosson a védőoltás költségeinek álvállalásáról. A HPV-oltóanyag megrendelésében azt néztük, hogy az oltóanyag a nemi szervi szemölcsöt okozó kórokozó ellen is védjen, így választottuk ki a 4 komponensű védőoltást, amely a fiúk részére is hatékony védelmet biztosít.
A kerületi gyermekes családok örömmel fogadták a kezdeményezést, hiszen sokan nem vagy csak nehezen tudnák előteremteni annak költségét. Az oltóanyag népszerűsítésében nagy szerepet vállalt a helyi újság és tévé, de az iskolák is részt vettek a kampányban. A pedagógusok osztályfőnöki órákon az iskolai védőnők segítségével hívták fel a figyelmet az oltások fontosságára, és a házi gyermekorvosok is aktív szerepet vállalnak.
Az önkormányzat nem rászorultsági alapon, hanem alanyi jogon biztosítja az ingyenes védőoltásokat. Példát szeretnénk mutatni, hogy minden gyermek számára lehetővé kell tenni a védelmet, mert a jövő egészséges generációja szempontjából az csak így lehet hatékony. Tudjuk, hogy a prevenciós program eredményei csak hosszú távon mérhetők, mégis az a nagyszerű, hogy amit ma teszünk, annak eredményei gyermekeink és unokáink életében hoznak minőségi változást.”
|
Dr. Sőregi Mária |
A szerző házi gyermekorvos