brusszel


Enrico Letta lett az olasz kormányfő

Figyelő Online
2013.04.27  20:02   
mail
nyomtatás
Az olasz kormányalakítással megbízott Enrico Letta, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusa szombaton az államfőnek megerősítette, hogy elfogadja a megbízatást - közölte az elnöki palota.
Enrico Letta a sajtónak felolvasta a miniszterek névsorát. Kormányfőhelyettes és belügyminiszter Angelino Alfano, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) főtitkára lett, a pénzügyminiszter Fabrizio Saccomanni, az olasz jegybank vezérigazgatója, Emma Bonino volt EU-biztos pedig a külügyminiszter.

"A kormány hozzáértő, fiatal, rekordszámú nőtaggal" - mondta Letta. Giorgio Napolitano államfő is szólt az újságírókhoz, hangoztatva, hogy "politikai kormányról" van szó, amely "a pártok együttműködési erőfeszítésének eredménye". Az államfő hozzátette, "ez volt az egyetlen lehetséges kormány", s a beiktatáshoz Napolitano a parlament bizalmát kérte. Letta és kormánya vasárnap teszi le esküjét, s hétfőn kér bizalmat a parlamentben. A 21 fős kormányban - nyolc tárca nélküli miniszterrel - a választásokon győztes PD, a PdL és a Mario Monti vezette centrum politikusai, valamint szakértők kaptak helyet. A politikusok között kilenc a PD, öt a PdL, három a centrum, egy a Radikális Párt tagja. Hét miniszter nő. Az EU-ügyek az eddigi szakértő-miniszter Enzo Moavero Milanesi kezében maradtak. A belügyminisztériumot is a Monti-kormányban dolgozó Anna Maria Cancellieri vezeti tovább.

A munkaügyi miniszter Enrico Giovannini, a statisztikai hivatal elnöke lett, aki a kormányalakítást előkészítő bölcsek egyike volt. A társadalmi integrációért felelős miniszternek az afrikai származású Cecile Kyenget választották, ő az első színes bőrű olasz miniszter. Sport- és esélyegyenlőségi miniszter Josefa Idem olimpiai bajnok kajakozó lett. Letta szerdán fenntartással fogadta el Napolitanótól a kormányalakítási megbízatást. Azóta szünet nélkül egyeztetett a pártokkal: találkozott Silvio Berlusconi PdL-elnökkel, aki sajtóértesülések szerint feltételként az ingatlanadó eltörlését kérte és egyes PD-politikusok kizárását a kormányból. Letta nem zárkózott el az adó felülvizsgálásától, és kormányában egyik párt "öreg" politikusai sem kaptak helyet. A Letta-kormányról megelégedéssel nyilatkozott Berlusconi, aki azt hangoztatta, hogy a PdL nem diktált feltételeket.

"Friss és stabil" kormányról beszélt Pierluigi Bersani, a PD lemondott főtitkára. Bersani a PD egységes támogatását ígérte a kormánynak, de a párt egyes tagjai máris jelezték, hogy ellenzik a Berlusconival való megállapodást. "Ilyen-olyan" kormánynak nevezte Letta csapatát Roberto Maroni, az ellenzékbe vonult Északi Liga elnöke. A szintén ellenzéki Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére az olasz "köztársaság éjszakájáról" írt blogjában. A februári parlamenti választások után több mint hatvan nappal megalakult kormányban először lépett koalícióra a húsz év óta egymással versengő, Berlusconi vezette jobbközép és a balközép. Ehhez hasonló együttműködésre egyedül a második világháború után, 1947-ben volt precedens, a III. De Gasperi-kormánnyal, amikor a Kereszténydemokraták (DC) és az Olasz Kommunista Párt (PCI) szövetkezett. Kormányuk 119 napig tartott.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.