brusszel


Mérlegen a kormányzati válságkezelés

Figyelő Online - Polgár Mátyás
2013.05.06  10:51   
mail
nyomtatás
Bár a II. világháborút követő legmélyebb recessziójára Amerika azonnal merész lépésekkel reagált, a munkanélküliség és a GDP-adatok egyre drámaibb képet festenek - értékel Tyson professzor a New York Times blogján, aki szerint a hatékony megoldásnak pont az ellenkezőjét művelik a kormányok világszerte.
A 2009-es élénkítő csomaggal együtt a fiskális politika az első évben még nagy mértékben hozzájárult a növekedéshez, utána azonban megtört a lendület. A történelmi előzmények alapján váratlanul a második évtől kezdve már fékezte a gazdasági teljesítményt, ráadásul egyre nagyobb mértékben. Az elméleti kérdés az, hogy milyen érvek miatt mozdult el a fiskális politika ebbe az irányba, a magas munkanélküliség és a termelékenységbeli visszaesés dacára.

Közgazdász berkekben konszenzus alakult ki még a válság előtt azzal kapcsolatban, hogy a monetáris politika önmagában is elég ahhoz, hogy stabilizálja az összkeresletet, és növekedési pályán tartsa a gazdaságot. Ez alapján a megszokott körülmények között a kontraciklikus fiskális politikát feleslegesnek bélyegezték. Károsnak és pazarlónak tartották a lassú kongresszusi döntéshozatalt, melyekben a politikai érdekeket látták tükröződni, nem pedig a szakmai ár-érték elemzéseket.

A közgazdászok többsége arról is meg volt győződve, hogy a fiskális változtatások gyakorlatilag semmilyen hatással nem lesznek az összkeresletre, vagy az outputra - ezen kijelentésüket többnyire a „normális" gazdasági körülmények közt végzett megfigyeléseikre alapozták.

Az új környezet azonban nem produkálta a modellekben elképzelt világot. Az output és a részvények értéke minden eddiginél gyorsabban csökkent, a munkanélküliek aránya pedig rekordsebességgel emelkedett. Egyértelművé vált, hogy rövidtávon a monetáris politika elégtelen a stabilizációhoz, így a tanácsadókra hallgatva a kongresszus megszavazta Obama 2011-ig tartó élénkítő csomagját.

Alábecsülték azonban a válság mértékét, így a kilábalási folyamat nem zárult le 2011-ig. Obama ezért újabb stimulust szeretett volna elfogadtatni, a kongresszus azonban leszavazta az elnököt. Ebben a szituációban a politikai vezetés a fiskális restrikció irányába mozdult el: szigorú határokat szabtak a szabadon felhasználható kormányzati kiadásoknak, valamint növelték az adók mértékét. Az IMF szerint ezen intézkedések már idén 1,8 százalékos GDP csökkenést fognak eredményezni, pedig épp a növekedés beindítását várták tőlük.

A World Economic Outlook legújabb kiadásában az IMF elemzői a túl szigorú fiskális politika kockázataira figyelmeztetnek. Eközben egyre több európai gazdasági vezető és politikus is azzal érvel, hogy hosszabb távon ez a politika a legjobb esetben is csak stagnáláshoz vezethet.

A megoldás talán pont a fordítottja lenne annak, amit az USA jelenleg tesz: lazább költségvetés a jelenben, és hosszú távon megvalósítható, a lakosság számára is elviselhető program a költségvetési deficit csökkentésére.

Laura D'Andrea Tyson a University of California, Berkeley professzora. Bill Clinton elnöksége alatt a Közgazdasági Tanácsadók Tanácsának elnöknője.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200