brusszel


Jön az új innovációs stratégia

Figyelő Online - Pap Milán
2013.05.07  17:14   
mail
nyomtatás
Pár héten belül elfogadhatja a magyar kormány a 2014-2020-as európai költségvetési periódusra vonatkozó innovációs stratégiát - mondta Cséfalvay Zoltán a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára a Svéd-Magyar Innovációs Napok Fókuszban a Stratégia című konferenciáján. A stratégia célja, hogy segítse az európai mezőnyben az átlaghoz tartozó magyar innovációs beruházásokat.
Az új stratégia túl van a társadalmi egyeztetés első körén, jelenleg a tárcaközi egyeztetések szakaszában tart. Az egyeztetések második, nyári-őszi fordulója után, fordulat következhet be a magyar gazdaságfejlesztésben a 2014-el kezdődő uniós költségvetési időszak alatt- emelte ki az NGM államtitkára.

A minisztérium célja, hogy 2020-ra a kutatás-fejlesztési ráfordítások a GDP 1,8 százalékára nőjenek, és ebből a vállalatok 1,3 százaléknyi részt vállaljanak. A stratégia értelmében a kormány 2014 és 2020 között az uniós Stratégiai, illetve Kohéziós Alapok hatvan százalékát kívánja gazdaságfejlesztésre költeni. A dokumentum prioritásai között említi a vállalati kutatás-fejlesztés erősítését, a vállalatok és egyetemek szorosabb együttműködését, és a kutatói kiválóság ösztönzését.

Cséfalvay Zoltán előadásában nagy hangsúlyt fektetett a vállalkozások innovációs szerepének jelentőségére, és hogy a megfelelő innováció megtalálja a leghatékonyabb finanszírozási forrást. Ebben Magyarország az élen jár, a GDP arányos kockázati tőkebefektetések uniós rangsorában a JEREMIE programoknak köszönhetően 2011-es ötödik helyről az elsőre lépett elő az elmúlt évben. Ezzel maga mögé utasította a korábbi listavezető Svédországot. Cséfalvay a svéd és a magyar innovációs stratégia összehasonlítása során a számos hasonlóság mellet a közszféra innovációjának erőteljesebb jelenlétét emelte ki a svéd modellben. Ezzel szemben a magyar stratégia inkább a vállalkozásokra helyezi a hangsúlyt, az államnak csak koordinációs szerepet szán.
Korányi László a Nemzeti Innovációs hivatal elnök-helyettese egy a start-up vállalkozások elindulását segítő programot harangozott be, amely a kezdő vállalkozásokat az állami eszközök igénybevételében, a menedzsment kialakításában, és a nemzetközi megjelenésben segítené.

A tavaly elfogadott svéd innovációs stratégiát Michael Jacob, Svédország Iparügyi, Energiaügyi és Kommunikációs Minisztériumának európai és nemzetközi kutatás és innovációs főtanácsadója ismertette. A konferencián a versenyszférát Jakab Roland, a Svéd Kereskedelmi Kamara igazgatósági tagja, az Ericsson Magyarország vezérigazgató-helyettese és Lukáts Ákos, az Electrolux Lehel Kft. igazgatója képviselte.

A Svéd-Magyar Innovációs Napok következő rendezvénye június 5-én lesz, Fókuszban a felsőoktatás címmel. Ősszel két újabb rendezvény várható, Fókuszban az üzleti innováció illetve Fókuszban az innovatív társadalom címmel.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200