brusszel


A kübekházi titok

Ahol ötcsillagos iskola működik
Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2013.05.11  07:00   
mail
nyomtatás
A Szeged melletti 1600 fős falu operett gálájáról ismert, mégsem ez az igazi vonzereje. Miközben számos kistelepülés sorvad és szegényedik, Kübekháza épül és gyarapodik. A polgármester személyesen ügyel arra, hogy a fejlesztéseknél ne legyen korrupció, kenőpénz, alvállalkozók fölösleges közbeiktatása.
Molnár Róbert neve ismerősen cseng azoknak, akik az ezredforduló táján figyelték a közéletet. Torgyán József, egykori kisgazda elnök „jobbkezeként" alig 20 évesen került az FKGP országos központjába, majd 1998-ban bekerült az országgyűlésbe, és a parlament egyik legfiatalabb jegyzője lett. Nagypolitikai karrierje 2002-ben azonban véget ért, s a fiatal politikus más választás híján hazaköltözött szülőfalujába, a Szeged melletti Kübekházára...

GYARAPODÁS
Öt hónap munkanélküliségben telt őrlődés után rájött arra, hogy „borban van barátság, bajban nincs", s eldöntötte, indul a helyi polgármesteri székért, s 2002 őszén közel 80 százalékos bizalmat szavaztak neki. Kübekházán 2012-ben 19 gyermek született, az elvándorlás nem jellemző, sőt, fiatalok mellett külföldiek is költöztek ide Ausztráliából, Németországból és Olaszországból. „Az első nyolc év tűzoltó munka volt. Elhanyagolt infrastruktúrákat kellett rendbe tenni. Így épült a szennyvízcsatorna-rendszer, hulladékudvar, teljes szilárdburkolat a település egész területén, a kápolna-ravatalozó, mert a régi majdnem rájuk dőlt. És a sor folytatódik, elkészült az óvoda, az iskola, megújult a parókia, a központi főzőkonyha, a sportöltöző és klubterem, az egészségügyi és szociális centrum, a mázsaház, a pajta galéria, s megújult a főtér világítási rendszere.



Molnár Róbert keresztény vezetőnek tartja magát. „Aki tornyot akar építeni, előbb írja össze a költségeket" - idézte a Bibliát, e szemlélettel irányítja a települést. Így fognak minden beruházáshoz. „Kreatívak vagyunk, mert a szegénység kreatívvá tesz" - jegyezte meg Molnár Róbert. Amit a helyi emberek és az ottani kisvállalkozók meg tudnak csinálni, azt rájuk bízzák, ám még őket is megversenyeztetik. „Mi tisztességesen csináljuk, kenőpénzzel nem jöhetnek, kamu alvállalkozókat nem iktatunk be"- mondta. Így épült az iskola is, ami külön történet, mert 2008-ban lakat került rá. 2010 őszén azonban az újjá varázsolt épületben újra megszólalt a csengő. Az ünnepélyes megnyitón Hoffmann Rózsa államtitkár megjegyezte: „ez egy ötcsillagos iskola", s aki látta a Reménysugár Katolikus Általános Iskolát, az megállapíthatja, hogy nem is túlzott.

A kübekházi titokról bővebben a Figyelő 19-dik számában olvashat.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Kübekháza falu

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.