brusszel


Önmagában kevés

Guntram B. Wolff az Európai Központi Bank kamatcsökkentéséről
Figyelő Online - Guntram B. Wolff
2013.05.10  06:50   
mail
nyomtatás
Az Európai Központi Bank (EKB) a közelmúltban 25 bázisponttal, 0,5 százalékra, történelmi mélypontra csökkentette irányadó kamatát. A vágás ismét felveti annak a kérdését, hogy az egységes valutaövezet képes-e kezelni az egyes országok eltérő helyzetét.

Guntram B. Wolff az Európai Központi Bank kamatcsökkentéséről

Elsősorban szögezzük le, hogy a közös monetáris politikának az eurózóna egészére kell tekintenie. Az övezetben az infláció és a maginfláció jelenleg egyaránt 1,7 százalék. A piaci hozamokból számolt két évre előretekintő infláció pedig 1,5 százalék alatt van. Az Európai Bizottság nemrég közzétett előrejelzése szerint a tényleges és a potenciális GDP közötti különbség, az úgynevezett kibocsátási rés 3 százalék. Ez a következő évekre az eurózóna gazdaságának lassulását vetíti előre. A valutaövezet jelenleg recesszióban van, és az infláció jóval a megcélzott 2 százalék alá süllyedt. Borítékolható tehát, hogy folytatódik a monetáris lazítás.

A totálkép után nézzük az eurózóna egyes tagállamait! A dél-európai államok helyzete különösen aggasztónak tűnik. A kibocsátási rés a legerősebb gazdaságú tagállamokban, még Németországban is rekordalacsony szinten van. A német fogyasztói árak növekedési üteme 1,8 százalék, tehát ez is alacsonyabb, mint a 2 százalékos inflációs cél. Az EU vezető gazdasági hatalma tehát recessziós veszéllyel néz szembe, így szüksége van a monetáris lazítás gazdaságélénkítő erejére, az olcsóbb hitelre. A valutaövezetnek szüksége van a német gazdaságra, arra, hogy az lokomotívként húzza magával a többi országot.

A monetáris unió első 9 évében az eurózóna növekedését a déli országok erősítették. Ez a bővülés azonban fenntarthatatlan volt. Most Németországon lenne a sor, hogy átlag feletti GDP-t produkáljon, és kiigazítsa így a felborult egyensúlyt. A német infláció az elmúlt időszakban szignifikánsan a valutaövezet átlaga alatt helyezkedett el. A déli országoké viszont az átlag felett. Becsléseink szerint ahhoz, hogy e téren is helyreálljon az egyensúly, 10-20 százalékos árkiigazítás lenne szükséges, függően attól, hogy milyen tagországokat nézünk. A német áraknak meg kellene haladniuk az eurózóna átlagát. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, Németországban erős gazdasági fellendülésnek kellene bekövetkeznie.

A nagy kérdés az, hogy az EKB kamatcsökkentése beindítja-e ezt a folyamatot, élénkíti-e a német gazdaságot és a beruházásokat. A német bankrendszer jelenleg az EKB irányadó kamatánál lényegesen alacsonyabb rátán hitelezik. Valószínűtlen tehát, hogy a központi bank enyhítése tovább könnyítené a német bankok hitelezési kondícióit. Nem véletlenül nyilatkozta azt Jörg Asmussen, az EKB igazgatósági tagja, hogy nem szabad túlbecsülni a kamatvágás hatását. Annál fontosabb viszont az állami beruházások hatása. A német kötvények hozama közel van a nullához, így bármiféle olyan közpénzből finanszírozott beruházás, amely egyáltalán megtérül, nullánál magasabb a hozama, elvben élénkíti a német gazdaságot.

Az EKB kamatcsökkentése valamelyest megkönnyíti a dél-európai bankok finanszírozási helyzetét. Ugyanakkor nem valószínű, hogy önmagában elegendő lenne arra, hogy kihúzza a kátyúból ezeket az államokat. A déli országok bankrendszerének portfóliói általában gyengék, így a könnyebb központi kamatkondíciókat nem közvetítik a lakosság és a vállalati szektor felé. A vállalkozások továbbra is nehezen jutnak hitelhez, még akkor is, ha amúgy nyereséggel kecsegtető üzleteket hoznak tető alá. A kamatcsökkentés mellé így az EKB-nak nem hagyományos intézkedéseket is be kellene vezetnie annak érdekében, hogy a hitelezést élénkítse, különösen a déli államokban.

A kamatcsökkentés fontos jelzés a piaci várakozások irányítása szempontjából. Ahhoz azonban valószínűleg kevés, hogy segítse az európai államok kilábalását a recesszióból. Ehhez az kellene, hogy a dél-európai államokban elinduljon a hitelezés, kiduguljon a bankrendszer, a központi országokban pedig beinduljanak az állami beruházások.

A szerző az egyik legbefolyásosabb brüsszeli kutató- és tanácsadó intézet, a Bruegel Institute vezetője
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200