brusszel


Elfújta, majd visszahozta a szél!

Vestas Wind Systems
Figyelő Online - Elek Péter
2013.05.10  16:12   
mail
nyomtatás
Egykori csúcsának tizedén sem forog a dán szélturbinagyártó, ám az idei kilátások kifejezetten kedvezők a társaságnál.

A Figyelő heti elemzője Elek Péter, a Dialóg Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója

A megújuló energia iránti kereslet régmúltra tekint vissza. Az én korosztályom fejében még élénken él az emlék, miként riogattak minket a nyolcvanas évek földrajzóráin: 2020-ra elfogy az olaj, azt követően feléljük a gáztartalékokat, szén sem lesz, örüljünk, ha télen lesz mivel fűteni (meg annak, hogy a Nagy Testvér ellát minket minden jóval). Természetesen az apokaliptikus jövőkép nem következett be, a technológia fejlődésével újabb és újabb fosszilis energiahordozók váltak kitermelhetővé, ennek ellenére, illetve ezzel párhuzamosan a megújuló energia fontossága folyamatosan nőtt.

Az előző évszázad legnépszerűbb terméke, a duzzasztógátas vízerőművek szerencsére mára kimentek a divatból – talán több kárt okoztak a környezetnek, mint bármilyen nem megújuló energiaforrás használata –, helyét fokozatosan a nap- és a szélenergia hasznosítása vette át.

A szélenergia piaca folyamatosan gyarapszik. 2012-ben 10,7 százalékkal nőtt a termelésbe helyezett szélturbinák száma, az újonnan telepített „szélgépek” teljesítménye elérte a 44,7 gigawattot. Csak az Egyesült Államokban egy év alatt kétszeresére nőtt az üzembe helyezett turbinák kapacitása, elérte a 13 gigawattot. 2012-ben a szél által termelt energia tette ki a teljes energiafelhasználás 15 százalékát, egyes becslések szerint 2030-ra ez az arány 26 százalékra emelkedhet. Hogy mekkora piacról van szó, azt jól szemlélteti, hogy a 26 százalékos részesedés 3300 milliárd dolláros piacot feltételez.

A világ egyik vezető szélturbinagyártója a dán Vestas Wind Systems. A hatalmas forgalmú piacon természetesen hatalmas a verseny. A koppenhágai cégnek olyan iparági óriásokkal kell felvennie a vetélkedést, mint a General Electric, a Siemens. Európában ráadásul komoly kapacitásfelesleg alakult ki az elmúlt években. Ez arra vezethető vissza, hogy az EU-ban kiemelt fontosságúnak tartották a megújulóenergia-felhasználás arányának növelését a 2000-es évek elején, és igen nagy mértékű támogatásokkal segítették a beruházások felfutását.

A gazdasági válság és különösen a túlságosan gyors megtérülés miatt – a korábbi várakozásokkal szemben nem 15 év volt egy beruházás megtérülése, hanem 10 év alatti – az unió lassított a támogatások terén, a feles kapacitások pedig több piaci szereplőt is nehéz helyzetbe hoztak. A jövedelmezőség romlása komoly kihívás elé állította a Vestast is, az addigi túlságosan is optimista jövőkép hamar elillant, és komoly cash flow problémák jelentkeztek a cégnél. Az árfolyam a 2008-as 600 dán koronás csúcsról gyakorlatilag megállás nélkül 30 alá zuhant.

A menedzsment azonban hamar reagált a kialakult helyzetre. Az addigi növekedésorientált szisztémát felváltották egy racionális és költséghatékony stratégiára, amelynek három főbb pillére volt: költségcsökkentés, a beruházások visszafogása és optimalizálása, valamint a kapacitások jobb kihasználása. Szintén az új stratégia része lett, hogy a jövőben a cég sokkal nagyobb szerepet szán a karbantartáson elért árbevételnek. Érzékeltetésül, hogy mekkora cégről is van szó: csak 2012-ben 4943 alkalmazottat bocsátottak el, de még így is 17 778-an dolgoznak a vállalatnál.

A beruházásokat a múlt évben 62 százalékkal csökkentették, igaz, annak mértéke még így sem kevés, hiszen elérte a 286 millió eurót. Ezen intézkedések hatására a tavaly, utolsó negyedévben már jelentős mértékű pozitív EBIT-et és szabad cash flow-t produkált a cég. Az idei megrendelésállomány pedig több mint biztató: az év első négy hónapjában a Vestas több megrendelést kapott, mint szinte a múlt év egészében!

A jövő több szempontból is biztató. Az EU-ban jelenleg a teljes energiafelhasználáson belül a szélenergiáé 13 százalékot tesz ki, ugyanakkor meghatározott cél, hogy a következő évtizedben ez arány az EU átlagában 20 százalékra nőjön. Különösen a nagy energiafelhasználó országok esetében beszélhetünk komoly lemaradásról, a szélenergia-piacon jelentős növekedési potenciál van, ennek egyik haszonélvezője és nyertese a Vestas lehet. Bár szinte biztos, hogy a közeljövőben az árfolyam nem éri el a boldog békeidőkben megjárt 600 dán koronás szintet, a jelenlegi 52 koronás jó beszállási lehetőséget biztosíthat azoknak, akik optimistán tekintenek a megújuló energia piacára.

A Figyelő heti elemzője Elek Péter, a Dialóg Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200