A személyre szabott terápia a világ minden táján felcsillantotta a reményt a betegekben, hogy új, innovatív eljárásokkal megnő a gyógyulási- túlélési esélyük, ám felmérések igazolják, a személyre szabott kezelések alkalmazása az esetek egy részében nem hozza el az áhított felépülést, sőt, sok esetben károsnak bizonyul, ha nem biztosítják a megfelelő, minőségbiztosított diagnosztikai eljárásokat azon betegek kiszűrésére, akiknél a kezelések igen nagy valószínűséggel sikerrel fognak járni - hangzott el Budapesten, a Figyelő Medicina Egészségügyi Konferencián, amelynek témája egyebek között az egészségügy finanszírozása, a személyre szabott terápia, a hatékony diagnosztika és minőségbiztosítás volt.
A konferencia előadásait a tudósítás végén találja.
SZŰK KÖLTSÉGVETÉSI MOZGÁSTÉRA rendezvényen felszólalt Banai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára, akitől a hallgatóság pozitív jelzést várt arra vonatkozóan, hogy az év második felében az egészségügy plusz forrásokhoz jut-e, ám az államtitkár lehűtötte e várakozásokat. Mint kiemelte, a kormány számára most elsődleges cél a túlzott deficit-eljárás alóli kikerülés, amelyről júniusban dönt az ECOFIN, minden más azután következik.
Ha növekedési pályára áll a gazdaság, akkor a kabinet elsőként a pedagógus-életpálya modell finanszírozásához biztosítja azt a 73 milliárd forintot, amellyel 2014-től a konvergencia-program is számol - mondta Banai Péter. Hozzátette, egyelőre semmi konkrétumot nem tud mondani arról, hogy az egészségügy hányadik a kormány prioritási rangsorában. Ha marad költségvetési mozgástér, a kabinet döntésétől függ, hogy adócsökkentésre kerül sor vagy az egészségügy kap plusz forrásokat.
Boncz Imre, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetője előadásában kiemelte, a ma alkalmazott gyógyszeres terápiák mindössze 30-40-50 százalékában bizonyulnak eredményesnek. A célzott terápiában alkalmazott gyógyszerek esetében ez az arány megközelítheti a 100 %-ot, ha alkalmazásuk előtt molekuláris, célzott diagnosztikai vizsgálatokat végeznek, hogy valószínűsítsék, hogyan reagál a páciens a kezelésre. Az előzetes diagnosztikai eljárásokat a szűkülő források hatékony felhasználása is indokolja, mivel az újonnan piacra lépő készítmények nem olcsók. A költséghatékonyság szempontjából ugyanis kontra-produktív, ha olyan innovatív eljárásokat fogad be az OEP, amely az esetek nagy részében nem javítja a gyógyítási eredményességet.
A személyre szabott terápiákat azonban az azok eredményességét igazoló vagy kizáró diagnosztikai eljárásokkal együtt érdemes befogadni a társadalombiztosításba - hangzott el - ugyanis mint Boncz Imre hangsúlyozta, a szorosan vett terápiás döntéshozatalt 60 százalékban befolyásolja a diagnosztika. Nem mindegy tehát, hogy a rendelkezésre álló kevés forrást jól vagy rosszul költjük el. Példaként Franciaországot említette, ahol több tízmillió eurót spóroltak meg célzott diagnosztikai eljárásokkal. Kissné Horváth Ildikó az Egészségügyért Felelős Államtitkárság főosztályvezetője megerősítette, a kabinet maximálisan támogatja, hogy a molekuláris diagnosztika a közfinanszírozásban megjelenjen, már csak azért is, mert egyes daganatos betegségek, például a tüdőrák kezelésében az innovatív eljárások alkalmazásával megdőlt az a paradigma, hogy a kemoterápiába vont betegek túlélési esélye kevesebb, mint egy év.
A konferencián a MOTESZ meghirdette „Az év molekuláris patológiai laboratóriuma" pályázatot is. Dr. Oberfrank Ferenc alelnök elmondta, hogy a pályázat „civil" szakmai kezdeményezés. Célja, hogy a hazai patológiai laboratóriumok együttműködését elérve elősegítse egy közös, korszerű és hiteles minőségbiztosítás kialakítását.
A MOTESZ a pályázattal segíteni törekszik a hazai patológiai laboratóriumokat és fenntartóikat abban, hogy ahol szükséges, ott tervszerű szervezeti és működési intézkedésekkel, fejlesztésekkel minél jobb, megbízhatóbb és biztonságosabb, európai mértékkel is színvonalas molekuláris patológiai szolgáltatásokat nyújtsanak. A pályázaton a részvétel önkéntes. A bekapcsolódó laboratóriumok saját auditjuk eredményéről részletes tájékoztatást és tanúsítványt kapnak."
Az eseményről készült képgalériánkat itt tekintheti meg.
Az „Év molekuláris patológiai laboratóriuma" pályázat - 2013
A Pályázat kiírója: Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége
A pályázat célja: A jelenleg Magyarországon működő patológiai laboratóriumok együttműködésének elősegítése közös, korszerű és hiteles minőségbiztosítás kialakítása érdekében
Jelentkezési határidő: 2013. június 30.
Eredmény hirdetés: 2013. novembere
Az auditok elvégzésének időpontja: 2013. július 1. - október 30.
Az „Év molekuláris patológiai laboratóriuma 2013" pályázatban részt vevő laboratóriumok az adott laboratórium eredményeit felhasználó szakemberek közvetlen megkérdezése, illetve a nemzetközi szabványok szerinti audit alapján az alábbi szempontok hangsúlyos figyelembe vételével kerülnek értékelésre:
- A laboratórium ügyfélközpontú szemléletének bizonyítékai, a diagnosztika terápia-támogató jellege;
- A laboratóriumban folyó munka szakmai színvonala, az alkalmazott technikák;
- A laboratórium dokumentációs rendszerének fejlettsége;
- A laboratóriumi adatkezelés visszakereshetősége;
- A laboratóriumi minták nyomonkövetésének teljessége;
- A műszerek, illetve minta-előkészítési és mérési módszerek visszavezethetősége a nemzetközi etalonokra, egyenértékűségük és összehasonlíthatóságuk;
- A laboratórium munkatársainak tudatossága és a kompetenciák továbbfejlesztésére való képessége;
- Az eredmények és leletek kiadásának minősége, egyértelműsége;
- A laboratóriumban kialakított önellenőrzési rendszer hatékonysága;
- Külső ellenőrzések, kőrelemzésekben szerzett megfelelőségek, egyéb részvételek
- A bekövetkezett panaszok, belső hibák feltárásának tudatossága;
- A laboratórium fejlődésének értékelése, a célok, értékek, eredmények fenntartható menedzselésének módja.
A pályázatban részt vevő laboratóriumok vezetése és munkatársai az audit során találkozhatnak az objektív „harmadik fél általi" értékelés nemzetközileg elfogadott módszereivel. A laboratóriumok a megfelelőség meghatározásán túl a további minőségfejlesztésben alapvetően fontos „fejlesztési tervet" („GAP-elemzést") kapnak.
A pályáztokat értékelő zsűri tagjait a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége kéri fel és delegálja.
Valamennyi, az értékelés során legalább „megfelelő" minősítést szerzett laboratórium a MOTESZ és a WIL-ZONE Tanácsadó Iroda tanúsító oklevelét kapja.
Minden a versenyen induló laboratórium a jelentkezést követően bővebb felvilágosítást kap a fenti szempontokról és az értékelés módszertanáról.
Jelentkezni az alábbi e-mail címen lehetséges a kitöltött jelentkezési lap csatolásával: office@motesz.hu
Előadások:
Dr. Török Krisztina prezentációja
Prof. Dr. Boncz Imre prezentációja
Velkey György prezentációja
Dr. Cserháti Péter prezentációja
Gajdácsi József prezentációja
Dr. Éger István prezentációja
Dr. Hankó Zoltán prezentációja
Dr. Erőss Györgyprezentációja
Banai Péter Benő prezentációja
Nógrádi Tóth Erzsébet prezentációja