">
brusszel


Mit ad és mit visz a Big Data?

Interjú Hermann Wimmerrel
Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.05.10  07:00   
mail
nyomtatás
Az amerikai NASDAQ-on jegyzett, jelenleg mintegy 8,5 milliárd dolláros (több mint 1900 milliárd forintos) piaci értékű informatikai óriáscég, a Teradata teljes nemzetközi operációjáért felelős csúcsvezetője szerint az új „szenzorgazdaság" modelljei alapjában formálják át pár éven belül a fogyasztók és a nagyvállalatok gondolkodását.
- Mire koncentrál, hogyan nő pár évtized alatt nagyra egy olyan informatikai cég, mint a Teradata?

- Harminchárom évvel ezelőtt az apró Teradata adatbázisokkal kezdett foglalkozni, ezek jelentősége mára nagyságrendekkel nőtt. Nem is az a legfontosabb, hogy szinte végtelen információmennyiséget vagyunk képesek adattárházi eszközeinkkel feldolgozni, hanem hogy ezt ma akár valós időben is meg tudjuk tenni.
- Miért fontos ez? Milyen területeken használható ez az elképesztően gyors adatfeldolgozás?
- Számos területen, amelyre mondok is majd példákat. A mai vállalatok számára a legfontosabb megérteni és még inkább befolyásolni a fogyasztói magatartást. A mobilitás terjedésével ezt a közeljövőben szinte azonnal meg kell tudni tenni. Ha például a mobiltelefonomon engedélyezem, akkor egy program tudhatja, hogy én éppen Budapesten járok, és más nagyvárosokban az olasz éttermeket kerestem. Kérésemre a telefon listázhatja az 5-10 perc alatt elérhető olasz vendéglőket, természetesen felhasználói minősítéssel együtt. De az étterem-tulajdonos például, pontosan ismerve étkezési, költési szokásaimat, egy ajándék üveg borral vagy épp egy tiramisu desszert felajánlásával csábíthat trattoriájába.


- És a telefontulajdonosok mindannyian engedélyezik majd, hogy részletes adatokat szolgáltasson szokásaikról a mobiljuk másoknak?

- Nem mindannyian, de a többség igen. Nézze, ha cserébe értéket kapnak, akkor megteszik. Mondok egy másik példát. Egyik ügyfelünk, az Aviva biztosító Nagy-Britanniában olyan applikációval lépett elő, amely akár 20 százalék kedvezményt ad a kötelező jármű-biztosítási díjból. Ennek feltétele: a sofőrnek két hétig engedélyezni kell, hogy a telefon GPS-e és gyorsulásmérője egészen pontos adatokat szolgáltasson a vezetési szokásairól az Aviva szervereinek. A Teradata segítségével kiértékelt információk pedig megmutatják, ki milyen valószínűséggel okoz kisebb-nagyobb balesetet.


- Hm. Szép új világ. És mi lesz a magánélettel?

- Mint említettem, minél többet felad valaki a magánszférájából, annál több értéket kap cserébe. Természetesen bizalom is kell ehhez, azaz harmadik félnek nem adhatja ki az efféle módszerekkel szerzett adatokat sem az említett biztosító, sem egy bank vagy telefonszolgáltató.


- Ha jól értem, a szoftver meg is jósolja a balesetek valószínűségét a vezetési szokások alapján. Más alkalmazásaik is képesek efféle jövőbe látásra?

- Igen. Az egyik autógyártónak szállítunk egy olyan megoldást, amely az alkatrészek élettartamát jósolja meg. Egy középkategóriás autóban 50-100 chip működik. A szenzorok ezeknek minden megtett méteren adatok százait továbbítják...

Az interjú további részletei a Figyelő hetilap 2013/19-ik számában olvashatók.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.