brusszel


Szigorított vámellenőrzés az ukrán határokon

Figyelő Online
2014.02.25  10:36   
mail
nyomtatás
Az Ukrajnából kifelé irányuló forgalom szigorított ellenőrzését rendelte el Kárpátalja nemzetközi határátkelőhelyein kedden a Kárpátalja megyei ügyészség, hogy megakadályozza történelmi, művészeti és kulturális értékek külföldre csempészését. A Fehér Ház tartózkodott attól, hogy Ukrajna törvényes elnökeként ismerje Olekszandr Turcsinovot, és sürgette, hogy a választásokig hátralévő időszakra alakuljon szakértői kormány Kijevben. Megerősített kerítéssel és sátortábor kiépítésével védik önkéntesek a ledöntéstől az ukrajnai Harkiv város Szabadság terén álló Lenin-szobrot az Interfax hírügynökség jelentése szerint.
10:31

A kijevi Majdan (Függetlenség tere) tüntetői megfogalmazták kedden követelményeiket a várhatóan a napokban megalakuló új ukrán kormány tagjaival szemben. Eszerint professzionális, makulátlan múlttal rendelkező embereket, nem pedig pártfunkcionáriusokat akarnak látni a minisztériumok élén.

A követelményeket a "Majdan bizalmi köre" nevű, civil aktivistákból szerveződött csoport fogalmazta meg. A "kör" tagjai orvosok, afganisztáni veteránok, valamint az autós tiltakozókból álló Avtomajdan szervezet, a Jobboldali Szektor (Pravij Szektor) radikális önvédelmi szerveződés képviselői és egyéb, a tiltakozók által létrehozott csoportok aktivistái.  Az általuk megfogalmazott kritériumok szerint nem lehetnek tagjai az új kormányzatnak olyanok, akik 2010-től a végrehajtói hatalmi szervek vezetői vagy az elnöki adminisztráció munkatársai voltak. Kizárták továbbá a 100 leggazdagabb ukránt is. Követelményként támasztották a jelöltekkel szemben, hogy legalább hét éves, ebből öt év vezetői tapasztalattal rendelkezzenek a minisztérium alá tartozó területen, kivéve a belügyi és a védelmi tárca, valamint az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) új irányítóját. A posztok várományosait át kell világítani, hogy nem volt-e közük emberi jogokat sértő cselekményekhez, illetve érintettek-e korrupcióban. A "Majdan bizalmi körének" tagjai közleményük szerint nem pályáznak vezetői posztokra. Az új kabinet összetételét a napokban meg kell határoznia a parlamentnek.
Az ukrán média két politikust tart a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztre: Arszenyij Jacenyukot, a Haza (Batykivscsina) frakcióvezetőjét és Petro Porosenko jelenleg független képviselőt, a Rochen csokoládégyár tulajdonosát.


09:52
Szigorított  vámellenőrzés

Az Ukrajnából kifelé irányuló forgalom szigorított ellenőrzését rendelte el Kárpátalja nemzetközi határátkelőhelyein kedden a Kárpátalja megyei ügyészség, hogy megakadályozza történelmi, művészeti és kulturális értékek külföldre csempészését.

Andrij Bakaj megbízott kárpátaljai ügyész arra utasította a négy európai uniós tagországgal határos ukrajnai megye vámszerveit és határőregységeit, hogy az ukrán nemzeti érdekek védelmében erősítsék meg a külföldre tartó utas- és teherforgalom ellenőrzését Kárpátalja valamennyi határátkelőhelyén. Indoklása szerint a jelenlegi ukrajnai helyzetben fennáll a veszélye annak, hogy az ország múzeumaiból, közgyűjteményeiből különleges tudományos, történelmi és művészeti értékkel bíró tárgyakat próbálnak külföldre juttatni - adta hírül a mukachevo.net munkácsi hírportál.

A szigorítás kiterjed a valuta, nemesfémek és drágakövek Ukrajnából történő kivitelének ellenőrzésére is.
Sajtóértesülések szerint az utóbbi napokban Kárpátaljáról több, korábban magas beosztású állami tisztségviselő távozott külföldre.
Olekszandr Ledida, Kárpátalja volt kormányzója Szlovákián keresztül Csehországba távozott, miután egész családját Prágába menekítette. Lemondatása után ugyancsak Szlovákia irányában hagyta el Ukrajnát Szerhij Harcsenko, a csapi vámhivatal parancsnoka. Hétfőn az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) több magas rangú, külföldre tartó tisztjét tartóztatták fel a kárpátaljai hágókon felállított rendőri ellenőrző posztokon.

02:00

Megerősített kerítéssel és sátortábor kiépítésével védik önkéntesek a ledöntéstől az ukrajnai Harkiv város Szabadság terén álló Lenin-szobrot az Interfax hírügynökség jelentése szerint.

Ukrajnában a múlt hét kezdete óta csaknem félszáz Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg, legutóbb hétfőn a dél-ukrajnai poltavai területen, Kremencsuk városában két ilyen emlékművet számoltak fel. A nagyobbikat, amely a polgármesteri hivatal előtti Győzelem terén állt, lefűrészelték a talpazatról, daruval leemelték, majd arccal a földre fektették a 6,8 méteres bronzalakot (a szobor a beton-öntöttvas talpazattal együtt több mint 14 méter magas volt). Az akciót több ezres tömeg figyelte - az ukrán himnuszt énekelték, "Vova, gyere le!" bekiabálások mellett -, a rendőrség pedig nem avatkozott be.
Harkivban ezzel ellentétben a Vlagyimir Iljics Lenin szobrát védő önkéntesek hosszú távra rendezkedtek be az Interfax helyszíni beszámolója szerint, a sátrak mellett melegedéshez olajoshordókat állítottak fel - néhányan fociznak, hogy felmelegedjenek -, teát főznek és szendvicseket készítenek, s még egy kezdetleges elsősegélynyújtó-helyet is kialakítottak, hogy "minden eshetőségre felkészüljenek".

A harkivi Lenin-szoborhoz érkezőket a kerítésnél önkéntesek állítják meg ellenőrzésre, nincs álarcuk, de nevüket nem közlik, "biztonsági szempontokból". Emellett hangsúlyozták, hogy nem hívta ide őket senki, saját kezdeményezésükre jöttek a térre.
Harkivban már több napja feszült a helyzet az új hatalom hívei és ellenzői között, hétfőn este egy kisebb verekedés is volt a metróban a két tábor között, de csak ketten sérültek meg az Unian hírügynökség beszámolója szerint. A rendőrség ugyanakkor több, a Szabadság térre vezető metrókijáratot lezáratott. A 20 méter magas Lenin-szobornál az elmúlt napokban csak néhány száz ember gyülekezett, az ITAR-TASZSZ hírügynökség hétfőn viszont már több ezerre becsülte a téren táborozók számát. A Harkivot "az euromajdanosok ellen védelmező" aktivisták a fekete-naracs sávos György-szalagot választották megkülönböztető jelnek: a szövetdarab az orosz Szent György-érdemrendre utal, amely a legelterjedtebb volt valamennyi egykori orosz katonai kitüntetés közül.


00:52
Az USA még kivár


A Fehér Ház tartózkodott attól, hogy Ukrajna törvényes elnökeként ismerje Olekszandr Turcsinovot, és sürgette, hogy a választásokig hátralévő időszakra alakuljon szakértői kormány Kijevben.

Jay Carney elismerte, hogy az ukrán parlament Turcsinov személyében törvényesen választotta meg saját új elnökét, de nem nevezte őt ideiglenes államelnöknek, amint a kijevi törvényhozás képviselői tették. Kijelentette: Washington támogatja, hogy "az intézmények megfelelő működésének biztosítása érdekében normalizálódjon a helyzet".
Az Egyesült Államoknak nincs tudomása az ukrán parlament által leváltott elnök, Viktor Janukovics hollétéről - tette hozzá a szóvivő. "Noha demokratikusan megválasztott vezető volt, tetteivel aláaknázta a legitimitását, és ténylegesen nem ő vezeti az országot" - mondta Carney.

Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője úgy fogalmazott, hogy Janukovics "elvesztette legitimitását". Carney szerint amerikai hivatalos személyek megkezdték egy potenciális, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) általi támogatást kiegészítő segélycsomag előkészítését, hogy elősegítsék az új kijevi kormányzat stabilizálódását. Az amerikai támogatás nagysága egyelőre nem ismert, de washingtoni illetékesek szerint annak folyósítását megelőzően létre kell jönnie egy átmeneti kormánynak.

William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes és Jack Lew pénzügyminiszter e tervek szerint Kijevben kedden és szerdán találkozik az ukrán politikai, gazdasági és civil szervezetek képviselőivel. Lew hétfőn Christine Lagarde-dal, az IMF vezérigazgatójával és Arszenyij Jacenyukkal, az ukrán Batykivscsina (Haza) párt vezetőjével egyeztetett.
Carney szerint az Egyesült Államok Ukrajnával, európai partnereivel és Oroszországgal is együttműködik abban, hogy Ukrajna erőszakmentesen jusson túl a nehézségeken. Szavai szerint Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, aki pénteken telefonon beszélt amerikai kollégájával, Barack Obamával, érdeke a békés politikai átmenet.
Megismételte azt, amit Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó mondott egy nappal korábban: nincs ellentmondás aközött, hogy Ukrajna közeledik Európa felé, közben pedig megőrzi az Oroszországgal régóta fennálló gazdasági és kulturális kapcsolatait.

Jen Psaki közölte, hogy az Ukrajnának szánt segélyt a kongresszusnak is jóvá kell hagynia. A külügyi szóvivő elutasította azt a felvetést, miszerint az ukrajnai befolyásért folyik a harc az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország között.
John McCain republikánus párti szenátor nyilatkozatban sürgette, hogy ha az ukrán parlament kész meghozni a szükséges szigorú és népszerűtlen reformlépéseket, akkor az EU és az IMF mellet az Egyesült Államoknak késznek kell lennie támogatni az országot.


Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.