brusszel


A kormány 300 milliárdos buktája

Figyelő Online - Jandó Zoltán
2014.02.27  07:30   
mail
nyomtatás
Ha helyén marad a kabinet, főleg az energetikában folytatódhat az államosítás, noha az eddigi vásárlások mérlege erősen vegyes.
Miközben kommunikációs szinten az energetikában a rezsicsökkentés mindent megmagyaráz, az esetek többségében csak sejteni lehet, mi volt a kormányzat célja bizonyos tulajdonszerzésekkel.

Rejtély például, miért tartotta szükségesnek a Fővárosi Gázművek kisebbségi részvénycsomagjának megvásárlását, amikor a többségi részesedés korábban is köztulajdonban, a fővárosnál volt. Valószínűleg valamiért úgy gondolják, hogy állami kézben lévő szolgáltatókkal egyszerűbb elérni a nonprofit működést.

Erőmű is jöhet

Az utóbbi miatt, amíg a mostani kormányzati irányvonal érvényesül, aligha lesz olyan - a lakosság ellátását érintő - energetikai államosítás, amely az eredménymutatók alapján megtérül. Ettől függetlenül további szolgáltatókat is vehet az állam.

Németh Lászlóné fejlesztési miniszter február 25-én például arról beszélt, tárgyalnak arról, hogy az MVM növelje jelenleg 25,5 százalékos tulajdonrészét a többségében német cégek által birtokolt Mátrai Erőműben.

Drága barátság

Ami a Mol-pakett megvételét illeti, az tény, hogy a Mol és a 21 százalékos tulajdonos Szurgutnyetyegaz viszonya annyira elmérgesedett, hogy az a magyar-orosz államközi kapcsolatokat is veszélyeztette. Többen ezért úgy gondolják: a tranzakcióra elsősorban azért került sor, hogy elháruljon egy akadály a magyar-orosz összeborulás elől.

Kérdés persze, ért-e ez 290 milliárd forintot. A hét közepi árfolyamokon ugyanis az állam pakettje ennyivel ér kevesebbet az 1,88 milliárd eurós vételárnál.

A témáról részletesen olvashat a Figyelő hetilap február 27-i, idei 9. lapszámában.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200