„Kilencedik éve működik a gazdasági és politikai vezetőkből álló női munkacsoportunk, amely már eddig is kiváló fóruma volt a tagjaink közötti tapasztalatcserének és a jó gyakorlatok megosztásának - mondja Czakó Borbála, a HBLF és a 20-20 20 Klub elnöke, aki egyben a 170 000 alkalmazottat 140 országban foglalkoztató EY globális igazgatója is. - 2014-re azonban az összefogás megérett arra, hogy még egy szinttel feljebb lépjen. A nőnap különleges aktualitást ad a 20-20 20 kezdeményezés elindításának, melyben olyan tevékenységek sorozatát kívánjuk megvalósítani, amellyel 2020-ra elérhetővé válnak a kitűzött célok és a széleskörű, valós társadalmi változás."
A programterv a megalakulást követően kerül majd kidolgozásra, amelyben a tagok is megteszik saját vállalásaikat, maguk is jó példával járva elöl. Céljuk, hogy általánossá váljon az a nemzetközi gyakorlat, amelyet az irányításuk alatt működő nagyvállalatok is folytatnak, vagyis hogy minden olyan területen támogassák a női munkatársakat, amelyek a kutatások szerint elősegítik a jól megérdemelt szakmai előmenetelt.
Magyarországra is igaz, hogy évek óta több nő és jobb tanulmányi átlagokkal végez a hazai egyetemeken, mint férfi. Mégis, a gazdasági társaságok döntéshozói között a nők súlyosan alulreprezentáltak annak ellenére, hogy a kutatások szerint azok a vállalatok, amelyek vezetőségében magasabb arányú a nők részvétele és nagyobb hangsúlyt fektetnek a nők előmenetelének támogatására, rendre magasabb árbevétel- és nyereségnövekedést produkálnak az azonos szektorban tevékenykedő, erősen férfidominanciájú vállalatoknál.
Az Európai Bizottság direktívában írta elő a 40%-os női kvótát a tőzsdei cégek igazgatótanácsában. 2013-ban ez az arány az EU átlagában 16,6% volt, míg Magyarországon mindössze 12%. A kutatások megállapításai arra is kitérnek, hogy bár egyre több vállalat
igyekszik emelni a női felsővezetők számát az igazgatóságokban, az alacsonyabb alsó- és középvezetői szinteken még mindig komoly akadályokba ütközik a nők előmenetele. „Azért is bátorítom női munkatársaimat, hogy vállaljanak vezető szerepet, mert így nemcsak a munkahelyükön kerülhetnek döntési pozícióba, hanem vezetőként az életüket is sokkal hatékonyabban meg tudják szervezni, mint beosztottként. - árulta el egyik titkát Czakó Borbála - Szeretnénk, ha a 20-20 20 kezdeményezésen belül folytatott tevékenységünk olyan visszhangot kapna, amelynek eredményeképp a mai alapító 20+ női vezetőn túlmenően hamarosan kétszáz, vagy akár kétezer női és hangsúlyosan férfi vezető is csatlakozik hozzánk, és aktív szerepet vállalnak az érdemi társadalmi változásokért."
Hungarian Business Leaders Forum (HBLF)
A HBLF Károly walesi herceg személyes kezdeményezésére, a londoni The Prince of Wales International Business Leaders Forum magyar szervezeteként 1992-ben jött létre. A felelős vállalatirányítás iránt elkötelezett hazai és nemzetközi vállalkozásokat, vezető üzletembereket és elismert szakértőket tömörítő non-profit szervezet filozófiája egyaránt szolgálja a vállalkozások, az egyén és a társadalom érdekeit. Célja elősegíteni Magyarország társadalmi, gazdasági és környezeti fenntartható fejlődését a felnövekvő generációk számára. A HBLF-nek közel 100 aktív tagja van: hazai és nemzetközi nagyvállalatok, kis és közepes méretű vállalatok, non-profit szervezetek és magánszemélyek. Küldetése, hogy a társadalmi felelősségvállalás és a fenntartható fejlődés szempontjai a napi üzleti gyakorlat részévé váljanak.
A HBLF és a 20-20 20 Klub elnöke, Czakó Borbála
Czakó Borbála 2007 és 2010 között a Magyar Köztársaság Egyesült Királyságba akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. Jelenleg az Ernst&Young Londonban székelő, Globális Igazgatója. Üzemmérnöki diplomája mellett közgazdász végzettséget szerzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen. Befektetési szakemberként a Rockefeller Incorporationnél dolgozott New Yorkban, MBA diplomáját a CEU Business School-on, illetve az Amerikai Egyesült Államokban szerezte. 2011-ben Nemzetközi Igazgatósági Diplomát szerzett az Institute of Directors (IOD) Londoni Királyi Intézetnél. Tíz évig dolgozott a Világbank-csoporthoz tartozó Nemzetközi Pénzügyi Szervezetnél (International Finance Corporation). Budapesti misszióvezetőként a Világbank-csoport speciális megbízásainak keretében végzett munkát régiós befektetésekben, az Amerikai Egyesült Államokban és Afrikában. 2002-től dolgozott a magyarországi Ernst&Young-nál, 2003-ban a cég vezérigazgatója és regionális vezérigazgató-helyettese lett. 2011-ben - Kossuth Lajos és Habsburg Ottó után a történelemben harmadik magyarként - London díszpolgára lett.
A 20-20 20 Klub Alapító tagjai:
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.