brusszel


Nem a legjobb az egykulcsos adó

Figyelő Online - Bucsky Péter
2014.03.08  10:00   
mail
nyomtatás
Jelentősen megugrottak a vagyoni különbségek a fejlett országok nagy részében az elmúlt évtizedekben, különösen a válság után gyorsult fel a folyamat. A legtöbbször baloldali szervezeteket érdeklő jelenséget a Nemzetközi Valutaalap is szemügyre vette: a február végén megjelent tanulmányuk szerint a világgazdaság növekedését hátráltatja a vagyonokban meglévő különbségek növekedése.
Véleményük szerint nem csak az igazságérzet diktálja, hogy a gazdagokkal több adót kell fizettetni, hanem a gazdasági ésszerűség is. A probléma lényege, hogy a tehetősebbek megfelelő szabályozás híján egyre inkább vagyonosodnak, és így a jövedelmekből arányaiban kevesebb jut a szegényebbeknek és a középosztálynak. Márpedig a gazdagok a vagyonuk kis részét költik fogyasztásra.

Mivel pedig a szegényebb, de jóval nagyobb társadalmi bázist jelentő rétegek jövedelme nem nő, nem tudják bővíteni - vagy esetenként akár csak szinten tartani - a fogyasztásukat, ami visszahúzza a növekedést. A problémára korábban Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász is felhívta a figyelmet. Az IMF vezető közgazdásza, Olivier Blanchard és társai által készített tanulmányt 18 hónap kutatómunka előzte meg, és ennek eredménye szerint a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése nem csak lassítja a GDP növekedését, hanem jóval kiszámítatlanabbá is teszi. Nagyobb ugyanis az esély a hírtelen sokkokra. Úgy látják, hogy az újraelosztás szinte bármely formája előnyös társadalmi szinten - természetesen az extrém példákat leszámítva. Ezzel a főként az amerikai konzervatívok kedvenc adócsökkentési érvelése alól húzzák ki a talajt, miszerint a tehetősebbek társadalmilag hasznosabban, innovatívabban tudják elkölteni a pénzt, mint ha adóba fizetnék be azt és az állam osztaná szét.

A Monitor rovat cikkét keresse a Figyelő 10-dik számában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.