Így néz ki az ukrán válság Budapestről
Figyelő Online
- Baka F. Zoltán
2014.03.07 07:26
Nem csak Ukrajnában vezetett megosztottsághoz a háború kirobbanásával fenyegető konfliktus Kijev és Moszkva között, de a közép-európai térséget is két részre osztotta a feszült viszony. Ukrajnában az ukrán, illetve az orosz lakosság között lehet egyértelmű vonalat húzni a tekintetben, hogy miképpen vélekednek a kialakult helyzetről. A nyugati országrészben egyértelműen Kijev mellett állnak, míg a keleti vidékeken, ahol többségben élnek az orosz nemzetiségűek, inkább Moszkva pártját fogják.
Közép-Európában a lengyelek és a csehek, illetve a szlovákok és a magyarok alkotják a két tábort. Varsó és Prága lényegében a Majdan téri események eszkalálódása, a Krím-félsziget orosz blokád alá vonásának kezdetétől határozottan felléptek az ukrán érdekek mellett, világossá téve szembenállásukat az orosz birodalmi törekvésekkel szemben. Pozsony és Budapest viszont feltűnően visszafogottan nyilatkozott, tulajdonképpen hallgatásba burkolózott. Itthon a külügy magára maradt a kommunikációval, Martonyi János külügyminiszter a brüsszeli rendkívüli csúcson igyekezett kipréselni magából néhány mondatot, a politikai elfogulatlanságra kínosan ügyelve.
A BÉKÉS MEGOLDÁS
Orbán Viktor azonban hallgatott. Egészen e hét elejéig senki nem tudta az országban, hogy mi a véleménye az ukrán eseményekről a magyar miniszterelnöknek. Aki kedden szólalt meg, azt követően, hogy tisztázódott, a Krím-félszigeten nem alakul ki katonai konfliktus. Egyes hírek szerint az orosz erők ultimátumot intéztek a félszigeten tartózkodó ukrán egységeknek, hogy megadott határidőn belül hagyják el támaszpontjaikat, különben támadást intéznek ellenük. Az ukrán védelmi tárcától származó értesülést azonban a moszkvai vezetés alaptalannak minősítette, és tény, hogy katonai összetűzésekre nem került sor keddi lapzártánkig a térségben.
A magyar kormányfő tehát már ezen információk ismeretében állt mikrofon elé, hogy elmondja, mindenképpen békés megoldást kell találni. Nyilatkozatát, és főleg a megelőző napok csöndjét sok elemzés a magyar kormány újsütetű oroszbarát politikájára vezeti vissza. E magyarázat szerint az egyre szorosabb együttműködés miatt nem akart Moszkvával konfrontálódni a miniszterelnök. Kapásból előkerült Paks ügye, miután az év elején kiderült, hogy a két új blokkot az oroszok építhetik meg. A mai napig él a gyanú - hiába a megannyi kormányzati cáfolat -, hogy az üzlet nem csak erről szólt, hanem a gazdasági élet más területein is felelevenedhetnek a régi baráti kapcsolatok Oroszország és Magyarország között.
Más vélemények szerint viszont a magyar mozgástere nagyon szűk, hiszen Ukrajna területén, a Kárpátalján nagyszámú magyar él. Az ő életüket ugyanúgy meghatározza az orosz-ukrán vita lezárása, mint bármelyik kijevi, vagy szevasztopoli lakosét.
További részletek a Figyelő 10-dik számában.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.