Kétségtelenül rosszul áll az Összefogás. Nincs esélye nyerni, hacsak nem következik be elementáris változás. Nem lehet mást mondani, mint azt, hogy a Fidesz nyer, ráadásul a mandátumelosztás is neki kedvez - nyilatkozta a Figyelőnek Sík Endre, a Tárki vezető kutatója.
- Bombasztikusan hatott legújabb közvélemény kutatásuk eredménye: eszerint brutálisan vezet a Fidesz, annyira, hogy jószerivel eldőltek a választások. Ugyanakkor kaptak szakmai kritikát, hogy az almát a körtével hasonlították össze. Mennyire megbízható ez a mérés? - Nem rosszabb a hibahatára, mint más módszereknek, ugyanúgy 3 százalék.
- Anonim módon válaszolhattak a megkérdezettek, ezzel akarták kiugrasztani a nyulat a bokorból, hogy a rejtőzködők is felfedjék pártpreferenciáikat? - Így igaz. Minél pontosabb adatokat akartunk adni, emiatt erőszakot tettünk azokon, akik nem szoktak válaszolni. Futball hasonlattal élve, a csoportmérkőzések során hasznos a statisztika, a trendelemzés, figyelni kell arra, hogyan játszottak korábban a csapatok, mert a tovább jutási esélyt illetően következtetések vonhatók le belőle. Ám ha a kiesésért megy a meccs, mit sem ér a trendelemzés. Az a fontos, hogy adott csapat éppen akkor milyen erős. Az egyenes kiesési szakaszban minden azon múlik, hogy ki a jobb. Kampánylázban égünk, nem valamikor, hanem most lesznek a választások, ezért készítettünk pillanatfelvételt mi is. Hozzáteszem, ezt a kérdezési technikát a TÁRKI soha nem tartotta jónak, vissza fogunk térni az eredeti módszerhez.
- Annyiban mégis hasznos volt, hogy a rejtőzködők aránya a felére apadt, a korábbi 40 százalékról 20-ra. - Valóban, korábban ezer emberből mintegy 600-an válaszoltak, ezúttal 800-an. De nemcsak a kérdezés típusa változott, hanem az is, hogy nem külön-külön mértük a baloldali pártok támogatottságát, hanem az Összefogáséra voltunk kíváncsiak, hiszen a választópolgárok is az Összefogás nevét látják majd a szavazólapokon. Az eredmény azért lepett meg sokakat, mert azt gondolták, hogy ha a három párt külön-külön x százalékot ért el, akkor automatikusan össze lehet adni. Holott hónapokkal ezelőtt megmondtuk, nem triviális az, hogy ezek az értékek összeadhatóak. Mindenesetre bebizonyosodott, nemcsak az ellenzéknek, hanem a kormánypártoknak is vannak tartalékai, a Fidesz is relatíve nagyobb erővel bír az amorf rejtőzködő tömegben.
- Nem egészen értem, miféle erőszakot tettek a válaszadókon? - A kérdések voltak erőszakoltak, manipulatívak. Politikai kérdésekkel orientáltuk őket, tudomásukra hoztuk, mennyire fontos az, hogy minden kérdésre válaszoljanak, ellenkező esetben szégyellhetik magukat. A magasabb válaszadási arányt pedig úgy értük el, hogy anonim módon válaszolhattak, a kérdezőbiztosok sem ismerhették meg a válaszokat.
- Önöket meglepte az eredmény? - Nem. Régóta mondjuk, hogy nemcsak félelemből nem válaszoltak a megkérdezettek, hanem számos ok miatt rejtőzködtek. A legtöbbet ebből fajlagosan a Jobbik és az LMP profitált. Azt viszont mi sem tudtuk, hogy az Összefogás ennyire rosszul jön ki.