brusszel


Osztrák védjegy csalás gyanúja

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.03.05  15:22   
mail
nyomtatás
A BusinessRef Kft. munkatársai attól tartanak, hogy számos magyar gazdasági szereplő esett áldozatul egy megtévesztő üzleti gyakorlatnak, amely becslések szerint 70-90 millió forint bevételt generált a kérdéses osztrák cég neve alatt levelező szervezőnek csak Magyarországon. A felesleges költségek elkerülése érdekében segítő szándékkal hívjuk fel a figyelmet az ügylet hátterére.

A megtévesztést akkor vettük észre, amikor egy nemzetközi védjegyet jegyeztünk be - jelentették a BusinessRef Kft. munkatársai.

Néhány hónappal a hivatalos procedúra lezárulta után, postán érkezett egy küldemény, amely a hivatalos szellemi tulajdonjogi iratokat mintázta és díjbekérőként, a számla bizonyos alaki elemeit követve mintegy 200.000 HUF befizetésére/átutalására vonatkozó igényt tartalmazott egy „nemzetközi védjegy adatbázisban" történő időszakos (2-3 évre) listázás díjaként. Feladóként az osztrák TM Publisher GesmbH volt megjelölve. (címe: A-1190 Wien, Döblinger Hauptstrasse 7, http://www.trademarkpublisher.info, bankszámláját a Sberbank vezeti).

 



Az igazság azonban az, hogy:


- Magyarországon a szükséges védjegyeztetési eljárási díjakat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) részére szükséges befizetni. Ezen felül semmilyen külön díj nem fizetendő lajstromozás, adatbázisban szerepeltetés címszóval semmilyen magáncégnek, mert jog szerint az SZTNH jár el a szellemi tulajdonnak kapcsolatos ügyekben.


- Minden, amit a TM Publishernek történő fizetéssel kaphatunk egy olyan önkéntes magántulajdonú adatbázisban történő szereplés, amely nem hivatalos, valós üzleti hasznossága pedig elgondolkodtató.

A szakértők végignézték az adatbázisban lévő cégeket és sajnos számos magyar vállalkozás mellett köztulajdonban lévő gazdasági szereplők is megtalálhatóak itt.

Ez arra utal, hogy valamikor befizették a kéretlen levél küldőjének a megfelelő összeget.

A szóban forgó üzleti módszer három sebezhető csoportra irányul.

1. Nagy (akár multi) cégek. Ezeknél a cégeknél rengeteg számla érkezik be és a kis tételek hajlamosak átcsúszni az ellenőrzésen, különösen mivel a nagy cégek általában prioritással kezelik szellemi tulajdonjogi ügyeiket.

2. Tapasztalatlan kisvállalkozók, akár start-up cégek. Itt sokszor nincs meg a kellő rutin, különösen nem a nemzetközi ügyekben.

3. Bevándorlók által alapított magyar cégek. Itt a vezetők sokszor nem beszélik megfelelően a nyelvet, illetve járatlanok az ország jogrendszerében. (Ezért található a magyar cégeket tartalmazó listán több távol-keleti nevű is.)


Az ilyen jellegű üzleti gyakorlatot folytatók figyelik a védjegybejelentések közleményeit a nyilvánosságra hozott adatok alapján, amelyeket bárki letölthet akár a www.sztnh.gov.hu oldalról is. Ezután az adatokat felhasználva hivatalosnak tűnő díjbekérőt küldenek, amelyet az óvatlan olvasó tévesen kötelező érvényűnek gondol és befizeti a kért összeget. 2-3 év után ismét díjbekérő érkezik „hosszabbítás" címszó alatt, amelyet az érintettek egy része a „megszokás" miatt szintén befizet.

Látható, hogy a trükk a hivatalos irat látszatával és az állami szervek hozzáférhető adatainak kombinációjával a figyelmetlenséget vagy a tapasztalatlanságot használja ki.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200
 
rotate image left by 90 degreespreviousstart slideshownextrotate image right by 90 degrees
loading
close clearbox
stop slideshowstart slideshow