brusszel


Merkel új uniós energiapolitikát sürget

Figyelő Online
2014.03.27  18:05   
mail
nyomtatás
A német kancellár szerint az orosz gáztól való függőséget csökkentő új energiapolitikára van szükség az Európai Unióban a Krím félsziget hovatartozása ügyében Moszkvával kialakult konfliktus miatt.
Az uniós energiapolitikát teljes egészében át kell értékelni - hangsúlyozta Angela Merkel csütörtökön Berlinben a kanadai miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után. Németország energiaellátásában jelentős az orosz forrásból származó földgáz aránya, de vannak tagállamok, amelyek függősége még erősebb - mutatott rá.

A kancellár az ukrajnai Krím Oroszországhoz csatolása miatt bevezetett uniós szankciókkal kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy nem lesz szükség a büntetőintézkedések rendszerének harmadik fokozatát jelentő gazdasági szankciók bevezetésére, és hangsúlyozta, hogy szóba sem kerülhet a konfliktus rendezése katonai eszközökkel. Ugyanakkor a NATO kelet-európai tagjaival kapcsolatban megerősítette Németország elkötelezettségét az észak-atlanti szövetség alapját jelentő kollektív védelem elve mellet.

Stephen Harper a német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Kanada új exportpiacokat keres energiaforrásai értékesítésére, a jelenleg szinte kizárólag az Egyesült Államokba irányuló kivitel bővítésére készül.

A legfejlettebb ipari államokat összefogó G7 csoport tagországának kormányfője a Hetek és Oroszország együttműködése, vagyis a G8-csoport jövőjéről szólva úgy vélte, gyökeres irányváltás szükséges Moszkvában ahhoz, hogy folytatódjon a közös munka. Vlagyimir Putyin jelenlegi tevékenysége alapján viszont úgy tűnik, hogy az orosz elnök "nem a partner, hanem a vetélytárs szerepét kívánja betölteni" - mondta a kanadai miniszterelnök.

Németországban a kőolaj- és földgázimport 31 százaléka származik orosz forrásból.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.