Visszaszorulóban a kínai egykepolitika szigora
Figyelő Online
2014.03.27 18:16
Két napon belül a második tartomány, illetve tartományi jogú város határozott a sokat vitatott és bírált családtervezési politika enyhítéséről - jelentette a kínai média.
A dél-kínai Kuangtung tartományban csütörtökön, míg a délnyugat-kínai Csungking városban a helyi törvényhozás szerdán határozott arról, hogy azokban a családokban, ahol legalább az egyik szülő egyke, engedélyezik a második gyermeket is.
A több mint százmilliós Kuangtungban állítólag kevesebb mint 150 ezer házaspárt érint a könnyítés és nagyjából a 70 százalékuk szeretne is élni a lehetőséggel. A helyi illetékesek szerint a változás nem lesz nagy hatással a tartomány népességére.
A 23 milliós Csungking kiegészítő rendelkezésekkel tette lehetővé a második gyermek vállalását. Ilyen például, hogy az első és a második gyermek születése között legalább három évnek el kell telnie, amennyiben az anya 28 évesnél fiatalabb. Becslések szerint a város évente 45 ezer újszülöttel gyarapszik és a tizenévesek aránya 2030-ra másfél százalékponttal fog nőni.
Csunkingban, csakúgy mint másutt, hangsúlyozták, hogy nem adják fel a családtervezési politikát, a vezetők körében még mindig az a vélemény az uralkodó, hogy fenn kell tartani, mivel a hatalmas népességszámból adódóan továbbra is nagy nyomás nehezedik a gazdasági és társadalmi fejlődésre, az erőforrásokra és a környezetre.
A központi engedékenység megfogalmazódását, a kommunista párt központi bizottságának tavaly novemberi politikai döntését követően Kuangtung és Csungking mellett eddig már Csöcsiang, Csiangszi, Anhuj és Szecsuan tartomány, továbbá Peking, Tiencsin és Sanghaj városa is enyhített a korábbi szigorításokon.
A kínai demográfusok azt állítják, hogy a családtervezés 1979-es bevezetésétől 2011-ig 400 millióval több gyermek született volna, ha nem vezetik be a korlátozást, s a világ népessége 2011 októbere helyett már 2006-ban elérte volna a hétmilliárd főt.
Az egykepolitikaként elhíresült szabályozás következményeként a tiltott, de gyakorlattá vált, fiúgyermekeket előnyben részesítő szelektív abortuszok miatt a világ legnépesebb országában felborult a nemek aránya. Ez azt jelenti, hogy az évtized végére, amikor Kína lakossága várhatóan eléri majd az 1 milliárd 450 milliót, körülbelül 30 millió férfinak nem lesz korban hozzá illő párja.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.