brusszel


Optimizmusa hajtja a feltörekvő dél-amerikai államot

Figyelő Online - Sárvári Balázs
2014.03.28  17:35   
mail
nyomtatás
Kis-, és nagykereskedelme folyamatos bővülésével Peru gazdasága tartósan évi öt százalékos növekedést mutat, és a Gallup kutatási eredményei szerint Dél-Amerika ötödik legboldogabb országának számít. Ahogy Carlos Escaffi rávilágít, a töretlen fejlődés alapjai a kiszámíthatóságban, és az ennek nyomán általánossá vált optimizmusban keresendőek.
Mindannyian ismerjük Murphy törvényét, mi szerint, ha leejtjük a vajas kenyeret, az biztosan a vajas felével esik majd le, összemaszatolva a drága kanapénkat. Carlos Escaffiban, a Limai Egyetem külkereskedelmi szakértőjében ez azt a kérdést vetette fel, hogy akkor miért fordítunk annyi gondot olyan dolgokra, amelyeket úgysem tudunk befolyásolni, miért aggodalmaskodunk a jövő miatt, ha még a jelenünk is bizonytalan.

Escaffi szerint ennek a fajta aggályoskodásnak az elkerülése, és helyette a megtakarított energiák következetességbe és tudatosságba való fektetése lehet a kulcsa Peru töretlen gazdasági fejlődésének, és a népesség boldogságának.
A Gallup tavalyi jelentése szerint Peru az ötödik, gazdasági optimizmusát tekintve pedig a harmadik legboldogabb ország Dél-Amerikában. Escaffi mindezt a fenti tényezők nyomán általánossá vált optimizmusnak tulajdonítja, amely egyáltalán nem új keletű az ország történelmét tekintve.

A pozitív szemlélet leglátványosabban a '70-es és '80-as években vált kulcstényezővé, amikor természeti, politikai és gazdasági krízisek egyaránt sújtották az országot. 1970. május 31-én mindenidők legpusztítóbb, egy a Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengés rázta meg a térséget, melynek következtében 80 000 ember vesztette életét. Ezt követően, 1975-ben Bermúdez tábornok került hatalomra, ami a korábbi rezsim hét éves gazdaságélénkítő reformjainak végét jelentette. Az új junta által felhalmozott külföldi adósságok, a drogkereskedelem, és a politikai erőszak addig rontotta a helyzetet, hogy a '80-as évekre az ország inflációs rátája elérte a 7,65 százalékos elképesztő mértéket. Az 1987 és 1992 közti legsúlyosabb időszakban a lakosságnak gyakorlatilag mindenét el kellett adnia a feketepiacon, elkerülendő a teljes összeomlást.

A peruiak körében azonban töretlen maradt az optimizmus, melynek segítségével a legsötétebb időkben is kitartott az ország, és az olyan sikerágazatok megtalálásával, mint a turizmus, vagy a kereskedelem, Peru ma már évi 5 százalékos tartós növekedést produkál.

Carlos Escaffi a Limai Egyetem munkatársa, a közgazdaságtan, azon belül is a külkereskedelem szakértője.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200