brusszel


Energiaügyek - Megint jöhet az EU

Figyelő Online - Jandó Zoltán
2014.04.12  16:00   frissítve: 2014.04.12 14:57
mail
nyomtatás
Még tavasszal elfogadhatja az országgyűlés a közszolgáltatási törvényt, ami alapján felállhat az új állami közműszolgáltató. Erősen kérdéses, hogy az új cég tudja-e tartani állami dotáció nélkül a rezsicsökkentést, és ha nem, hogyan kezeli ezt az EU.
Néhány hónapon belül felállhat a nagy állami nonprofit közműszolgáltató. Németh Lászlóné, nemzeti fejlesztési miniszter kedden az MVM sajtótájékoztatóján óvatosan fogalmazott. Csak annyit ígért, hogy még év vége előtt elfogadják a vállalat működését megalapozó közszolgáltatási törvényt. A Figyelő értesülései szerint azonban a nonprofit szolgáltatást abszolút prioritásként kezeli a Fidesz. Ennek megfelelően a jogszabály, amelyen Németh Lászlóné bevallása szerint egy éve dolgoznak, akár már májusban a parlament elé kerülhet, és a nyári szünet előtt szavazhatnak is róla a képviselők. Amennyiben ez megvalósul szinte biztosra vehető, hogy az új állami mamut még az idén piacra lép, méghozzá a Főgáz és a MVM bázisán. Előbbi cég egyelőre ugyan nem az államé, Horváth Péter az MVM Zrt. vezérigazgatója azonban kedden arról számolt be, hogy a budapesti szolgáltató - korábban a német RWE által ellenőrzött - 49 százalékos pakettje napokon belül a csoporthoz kerülhet, azaz lezárhatják a decemberben bejelentett akvizíciót.

A BÉKÉTLENSÉG SZIGETE

Közben kormányoldalról egyre több utalás érkezik arra vonatkozóan, hogy az energia-szektor átalakulása ezzel sem ér még véget. Orbán Viktor hétfői sajtótájékoztatóján az amerikai energiaárak elérését jelölte meg célként, ami a lakossági árak további csökkentését sejteti. Németh Lászlóné kedden pedig az ipari rezsicsökkentés témáját dobta be újra. Konkrét elképzelésekről ugyanakkor egyelőre semmit nem árultak el. A nemzeti fejlesztési miniszter például az ipari rezsicsökkentés részleteit firtató újságírói kérdésekre érdemben nem válaszolt, magát az eseményt pedig igencsak a távoli jövőbe helyezte azzal, hogy összekötötte a paksi bővítéssel. Beszédéből valami olyasmi bontakozott ki, hogy a nemzetgazdaság versenyképességét megalapozó alacsony energiaárak biztosítéka Paks lehet.
Mindenesetre az jól látszik, hogy az energetika valószínűleg nem válik a béke szigetévé az új ciklusban. A szolgáltatókkal vívott kormányzati küzdelem változatlanul a középpontban marad. Az állami közműszolgáltató a következő négy évben minden bizonnyal folytatja a még aktív cégek kiszorítását a piacról, de már nem biztos, hogy felvásárlás útján. A nyilatkozatok talapján egyértelműnek tűnik, hogy az új cég a versenytársak által megállapított tarifák alatti árakkal lép piacra. Így pedig ha a konkurensek szolgáltatási területére is lesz engedélye, márpedig ennek egy része már most megvan, könnyen elcsábíthatja azok vevőt. Egyszerűen fogalmazva: az állam vagy a szolgáltatót szerzi meg, vagy a fogyasztóit.

Részletek a Figyelő hetilap 2014/15. számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.