brusszel


Pártpénzügyek - Fogd a pénzt és fuss!

Figyelő Online
2014.04.12  14:00   frissítve: 2014.04.12 14:27
mail
nyomtatás
Választott az ország. A papírformának megfelelő eredmény született. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a 2014-es voksolás tanulságok és érdekességek nélküli lenne. Ilyen érdekesség volt például, hogy most első ízben indultak a politológusok által kamu- vagy biznisz pártoknak nevezett képződmények. A költségvetésben a választásokra 6 milliárd forintot különítettek el, ebből 5,8-at el is költöttek.
Táblázatunkból kiolvasható, hogy milyen hatékonysággal. Egy Fidesz szavazatra 300 forint támogatás jutott, míg például az Új Magyarország Pártra leadott összesen 1511 szavazat mindegyikére 100 ezer forint. A demokráciának ára van - mondhatnánk nem minden cinizmus nélkül.

A pártok valós kiadásait és bevételeit azonban esélyünk sincs átlátni, a pártfinanszírozás átalakításával kapcsolatban hiába jelezte fenntartásait számos civil szervezet, a kormányzó Fidesz ezekre nem hallgatott. A kampány során a Fidesz a saját szabályait is finoman szólva rugalmasan kezelte, civilnek látszó szervezetek kampányoltak mellette, ezek finanszírozása viszont átláthatatlan. A Transparency International becslései szerint a törvényes 1 milliárd helyett a Fidesz összesen 2,4 milliárdot költött el a kampányra. Ebből a Civil Összefogás Fórumhoz szerveztek ki 560 milliót, a kormányzat a pártéval megegyező kinézetű, szlogenű hirdetései is 590 milliót kóstálhattak. Emellett maga a Fidesz is becslések szerint 1,189 milliárdot költött. Az ellenzéki pártok közül a baloldali összefogás 807, a Jobbik 720, az LMP 381 milliót fordított kampányára.

Az állami támogatások a pártok gazdálkodásának jellemzően 50-75 százalékát teszik ki, ám ezek az adatok a pártok bevallásain alapulnak, amiket tulajdonképpen csak számszaki értelemben ellenőrizhet az Állami Számvevőszék. Így nem lehet tudni, hogy mi az, ami kimarad. A 2014-es költségvetési előirányzat alapján és pártok gazdálkodásáról szóló törvény szerint megpróbáltuk kiszámítani, kinek mennyi támogatás juthat.

Részletekért lapozza fel a Figyelő hetilap 15. számát.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.