'/> Figyelő online |Gazdaság | Napóleon hitvesének smaragdja is várja vevőjét
brusszel


Napóleon hitvesének smaragdja is várja vevőjét

Figyelő Online
2014.04.12  09:48   
mail
nyomtatás
Több mint 250 ékszer, köztük színtelen és színes gyémántok, ritka és történelmi drágakövek, természetes gyöngyök és a leghíresebb műhelyek remekművei várnak vevőre a Christie's aukciósház szerdai New York-i árverésén, amelynek kiemelkedő darabja egy bross, közepén egy Napóleon második feleségétől, Mária Lujza osztrák főhercegnőtől származó smaragddal.
A drágakő eredetileg egy diadémot díszített, Napóleon 1810-es házasságkötésük alkalmából ajándékozta meg I. Ferenc osztrák császár lányát a tiarával és a szintén az Étienne Nitot és fia párizsi szalon által készített további ékszerekkel.
Az 1847-ben elhunyt császárné egyik nagynénjére, más források szerint viszont egyik unokafivérére, - hagyta a kollekciót, amely családi tulajdonban maradt egészen 1953-ig, amikor is egy leszármazott eladta a Van Cleef & Arpels ékszerháznak. A műhely 1954 és 1956 között darabokra szedte a 79 smaragddal és több mint ezer - hozzávetőleg 700 karátnyi - gyémánttal díszített diadémot, és a zöld színű drágaköveket új ékszerekhez használta fel. Ezek egyike az az 1967-ben Sybil Harrington híres amerikai filantrópnak eladott gyémántbross, amelyet a tiara egykori ékköve, valamint nyolc kisebb smaragd díszít.

Az asszony ékszerei 1999-ben kalapács alá kerültek, a Christie's akkor 178 500 dollárért értékesítette a brosst. Most 250-350 ezer dollárt (55-77 millió forintot) remél érte.

Kiemelkedik a közelgő aukció kínálatából egy pár színtelen (különlegesen fehér), belül tökéletes, kerek briliáns csiszolású fülbevaló, amelynek az egyik párja 22,60, a másik pedig 22,31 karátos. Értékét 7-10 millió dollárra (1,54-2,2 milliárd forintra) taksálják. Hasonló összeget, 5,8-7,8 millió dollárt remélnek egy szintén briliánscsiszolású és különlegesen fehér gyémántért, amely 40,43 karátot nyom, míg egy 50,05 karátos, briolette csiszolású, ugyancsak színtelen, tisztaságát tekintve pedig a lehető legjobb - tökéletes vagy más néven lupe tiszta - gyémántért 5,5-7,5 millió dollárt várnak.
A színtelen gyémántok esetében a Christie's tartja a karátonkénti aukciós rekordot a 2012 novemberében 21,5 millió dolláros összegért Genfben elárverezett József főherceg-gyémánttal.

Kalapács alá kerül Eliza Branicka lengyel grófnő eljegyzési gyémántja, amelyet Zygmunt Krasinskitől, az egyik legnagyobb lengyel romantikus költőtől kapott 1843-as házasságkötésük előtt. A 2,49 karátos fantázia sárgászöld drágakő 300 és 500 ezer dollárért kelhet el. Ennél többet, a várakozások szerint 500-700 ezer dollárt adhatnak egy intenzív fantázia sárga, ovális csiszolású 15,75 karátos gyémántért. Mindkét drágakövet a híres JAR, azaz Joel Arthur Rosenthal formálta újra.

Suzanne Belperron-, René Boivin-, Bulgari-, Cartier-, Tiffany- és Harry Winston-ékszerek ugyancsak szerepelnek a katalógusban. Utóbbitól például egy intenzív fantázia rózsaszín, 6,10 karátos gyémántgyűrű 4-6 millió dollárért, illetve egy 20,10 karátos lépcsőscsiszolású gyémánt 2-3 millió dollárért.

Az aukció összbevétele 50 millió dollár (11 milliárd forint) felett lesz a Christie's reményei szerint.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.