brusszel


Kína is kihátrál az oroszok mögül?

Figyelő Online
2014.04.14  12:03   
mail
nyomtatás
Peking sem szeretné, ha az országhatárok önkényes megváltoztatása követhető példává válna.
Kína és Németország azt reméli, hogy az ukrajnai válság nem terjed tovább, s az országhatárok önkényes megváltoztatása nem válik követhető példává - erről a két ország külügyminisztere beszélt hétfőn Pekingben.

Frank-Walter Steinmeier és Vang Ji tárgyalásain a kínai diplomácia vezetője ugyan továbbra sem foglalt egyértelműen állást egyik fél mellett sem, de hangoztatta, országa bízik abban, hogy nemzetközi közvetítéssel megállapodás születhet a válság rendezéséről. Peking továbbra is a tárgyalási folyamatot támogatja, amelynek soron következő eseménye Oroszország, az Európai Unió, Ukrajna, valamint az Egyesült Államok képviselőjének találkozója lesz csütörtökön Genfben.

A Global Times című angol nyelvű kínai napilapban a látogatás alkalmából megjelent interjúban Steinmeier egységesnek nevezte az uniós reagálást, s óvott attól, hogy a "józanságot és a józan észt" összetévesszék a gyengeséggel. Elítélte Moszkvát, eközben kiemelte, hogy nyitva tartják az ajtót a tárgyalások előtt. Mint mondta, szándékuk, hogy Moszkvát és Kijevet egy asztalhoz ültessék. Úgy vélte, Németország és Kína helyzetértékelése "nagyon hasonló".

Hszi Csin-ping és Angela Merkel német kancellár március közepén telefonon beszélt az ukrán válságról. Hszi az aktuális ukrajnai helyzetet összetettnek és érzékenynek nevezte, s hangsúlyozta, a megoldást párbeszéd, tárgyalások útján, törvényes keretek között kell megkeresni. Mint mondta, Kína támogatja a kérdésben folyó nemzetközi közvetítést, illetve abban Németország szerepét. A két politikus március végén személyesen is találkozott Berlinben. Hszi akkor kijelentette, az ukrán kérdésben Kínát nem vezérli semmiféle "magánérdek".

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.