„Csapataink harcban állnak". A múltban nem egyszer így köszöntötte a magyar tudósítókat Orbán Viktor, amikor egy magyar szempontból fontos kérdés állt egy-egy uniós csúcstalálkozó homlokterében. A szabadságharcos miniszterelnök nemrég közölte, hogy több ügyben, így a földreform és a rezsiharc kérdésében belátható időn belül újabb összecsapásra számít az Európai Unióval.
Kérdés, mit értsünk belátható időn belül. Néhány hetet semmiképpen. Földügyben például - a termőföld-vásárlásra a csatlakozási szerződés alapján 10 éven át fenntartott földvásárlási moratórium idén április 30-án lejár, ezt követően az új magyar földszabályozás hivatott korlátozni a külföldiek földszerzését - még el sem kezdődtek a konzultációk Brüsszel és Budapest között. Ezt mindkét bürokrácia megerősítette lapunknak. „Az új földjogi szabályozással kapcsolatban az Európai Unió intézményeitől ezidáig semmiféle vélemény, kritika vagy kifogás nem érkezett, nem kezdeményeztek egyeztetéseket a törvény szövegéről, nem fogalmaztak meg módosítási igényt" - tájékoztatták a Figyelőt a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM). Brüsszelben pedig azt hallani, hogy a Bizottság a földdosszié áttekintését követően intéz majd kérdéseket Budapesthez, várhatóan a következő hónapokban.
A rezsicsökkentés több okból is kacifántosabb történet. Egyrészt nem Magyarország az egyedüli érintett, hanem legalább 17 uniós tagállam tart fenn a földgáz és/vagy a villamos áram szektorban központi árszabályozást. Ráadásul a hivatkozási alapnak számító harmadik energialiberalizációs csomag (amit hatályba lépése óta több európai bírósági ítélet is értelmezett) bizonyos körülmények között lehetőséget ad az árszabályozás fenntartására. Azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a gazdasági válság miatt politikailag nem túl kifizetődő a háztartások rezsijét csökkentő kormányintézkedésekre lesújtani.
Megvan rá az esély, hogy az unió akceptálja ezeket az érveket. Az ipari fogyasztóknak juttatott kedvezményekkel szemben viszont már kevésbé elnéző az EU: a Lengyelország és Franciaország ellen indult eljárás az Európai Bíróság előtt van. körben.
A Figyelő hetilap címlapos vezető anyagát keressere teljes terjedelemben a lapban.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.