brusszel


Fordulat az ukrán konfliktusban?

Figyelő Online
2014.04.18  11:19   
mail
nyomtatás
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön reménykeltőnek nevezte az Oroszország, valamint az Egyesült Államok, az EU és Ukrajna diplomáciai vezetőinek az ukrajnai válság enyhítéséről született genfi megállapodását, de kijelentette, hogy Washington és szövetségesi készek újabb szankciókat bevezetni, ha nem javul a helyzet.
"Megvan a lehetőség, a kilátás arra, hogy a diplomácia enyhítheti a helyzetet" - hangoztatta az elnök a washingtoni Fehér Házban megtartott sajtóértekezletén, megjegyezve azonban, hogy a jelenlegi helyzetben semmiben sem lehet biztosra menni.

"A kérdés most az, hogy (az oroszok) valóban felhasználják-e befolyásukat - amelyet eddig bomlasztásra használtak - arra, hogy valamennyire helyreállítsák a rendet ahhoz, hogy az ukránok meg tudjanak tartani egy választást és haladást érjenek el az általuk javasolt decentralizálási reformok terén" - tette hozzá.

Kijelentette, hogy szoros konzultációkat folytat Amerika európai szövetségeseivel, és hogy a szankciók egy újabb köre áll készen arra az esetre, ha Oroszország nem segíti majd a rend helyreállítását Ukrajna keleti és déli régióiban. Az elnök csütörtökön Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel egyeztetett.

Obama szerint a nyugati vezetők az elkövetkező napokban mérlegelni fogják Oroszország lépéseit, mielőtt meghoznák döntésüket. Reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező napokban áttörés érhető el, ugyanakkor, a korábbi tapasztalataira hivatkozva úgy vélekedett, hogy arra nem lehet biztosan számítani.

"És készen kell állnunk arra, hogy ténylegesen képesek legyünk válaszolni, ha az oroszok továbbra is folytatják beavatkozási kíséreteiket Kelet- és Dél-Ukrajnában" - nyilatkozott az elnök.

Putyin elismerte az orosz jelenlétet
A krími önkéntesek mögött orosz katonák álltak, hogy biztosítsák a félsziget lakosságának szabad véleménynyilvánítását, a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozásáról pedig "részben a NATO bővítésének veszélye", Ukrajnának a szervezethez csatlakozása miatt született döntés - jelentette ki Vlagyimir Putyin a Közvetlen kapcsolat című csütörtöki élő televíziós műsorban.

A tervezettnél tovább, a mintegy 4 órán át tartó műsorban az orosz államfőhöz csak az adás kezdetéig mintegy 2,5 millió kérdés érkezett, ezek közül az adás műsorvezetői feltételezhetően a Kreml előzetes szűrését követően válogattak.

A 2001 óta 12. alkalommal megrendezett országos társadalmi fórumnak szánt műsorban az orosz államfő először honfitársai, majd külföldiek kérdéseire válaszolt. Ezek túlnyomó többsége a Krímre és az ukrajnai helyzetre vonatkozott. A kemény bírálatok ezúttal is hiányoztak. Még Irina Hakamada orosz ellenzéki politikus is visszafogott stílusban kérdezhetett a stúdióban. Megjegyezte, "történt, ami történt (a Krímben), ön győztes. Egyetlen vércsepp nélkül vitte véghez a műveletet (a Krím elcsatolását). Ön ma azt mondta, hogy a +zöld emberkék+, a katonáink védték az embereket (a félszigeten)". Az orosz ellenzéki mindazonáltal bírálta Európát is, amely szerinte "pihen, és sohasem oldott meg problémákat", Oroszország pedig elsősorban az Egyesült Államokkal folytat párbeszédet. Hakamada arra várt választ, lehetséges-e a kompromisszum Moszkva és Washington között.

Vlagyimir Putyin közölte, hogy szerinte a megegyezést Ukrajnán belül kell elérni. Úgy vélte, nem az a kérdés, hogy - a szerinte egyébként törvénytelennek tartott, május 25-re tervezett - elnökválasztást vagy a föderalizációról szóló népszavazást tartják meg előbb Ukrajnában, hanem, hogy biztosítsák az ott élő oroszok jogait.

Ezzel kapcsolatosan Putyin burkoltan figyelmeztette Kijevet. "Emlékeztetnék arra, hogy a Szövetségi Tanács (a parlament felsőháza) felhatalmazott a fegyveres erők bevetésére Ukrajnában" - mondta. Rögtön hozzátette: "Igazán remélem, hogy nem kell ezt a jogot gyakorolni, és képesek leszünk politikai-diplomáciai eszközökkel rendezni ezeket a sürgető kérdéseket".

Az orosz államfő az élő televíziós műsorban először ismerte el, hogy a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozását megelőző eseményekben, így a március 16-án tartott népszavazás biztosításában részt vettek az orosz katonák. Azt mondta, "az önkéntesek háta mögött korrekt módon, de határozottan és professzionálisan cselekedtek az orosz katonák, hogy lehetővé tegyék a krími népszavazás szabad lebonyolítását, és megakadályozzák, hogy a lakosság ellen fegyvert használjanak".

Vlagyimir Putyin azt is közölte, Oroszország nem tervezte a Krím félsziget bekebelezését és azt sem, hogy ott katonai műveleteket hajtson végre. Azt mondta, országa kész volt "a kialakult geopolitikai realitások közepette" építeni kapcsolatait (Ukrajnával), de "az orosz nyelvű lakosságot fenyegető valódi veszélyek indították arra, hogy cselekedjen".

Putyin azt is elismerte, hogy a Krím elcsatolásáról "részben a NATO bővítésének veszélye", Ukrajnának a szervezethez csatlakozása miatt született döntés Moszkvában. "Voltak ilyen gondolataink, hogy ha nem teszünk semmit, akkor ők (a nyugati államok) erőszakkal bevonják Ukrajnát a NATO-ba" - mondta az orosz államfő.

Putyin ugyanakkor az Oroszország Ma állami médiavállalat vezetőjének stúdióbeli felvetésére válaszolva hozzátette, hogy Oroszország nem tart és nem is kell tartania az észak-atlanti szövetség agresszív politikájától.
Az orosz államfő a Dnyeszteren túli terület ügyére is kitért. Megkerülte a kérdést, hogy Oroszország elismerje-e a szakadár Dnyeszter menti Köztársaság függetlenségét, de felszólította Ukrajnát és Moldovát, hogy oldja fel a terület blokádját, nyissa meg a közlekedési és szállítási útvonalakat.

A Dnyeszter bal partján húzódó, a Moldovai Köztársaságból kiszakadó államalakulat parlamentje szerdán függetlenségének elismerésére szólította fel Oroszországot, az ENSZ-t és az Európai Uniót. Az orosz elnök a televíziós műsorban leszögezte, a terület lakosainak biztosítani kell a jogot, hogy maguk döntsenek sorsukról, és a tárgyalások fontosságát hangsúlyozta.

Stier Gábor, a Magyar Nemzet újságírója Berlinből azt vetette fel, hogy Európa sok országában nagyobb teret nyernek a hagyományos nézetek, a választók azokat a politikusokat támogatják, akik nem mindig Brüsszel felé tekintve állnak ki országaik nemzeti érdekeiért.

"Ezt a megközelítést nem mindig értik Európában. Ön hogy gondolja, az érdekek alapján lehetséges lesz a kapcsolatok, a párbeszéd megteremtése Oroszország és Európa között? És általánosságban nem fél attól, hogy az Egyesült Államok hosszú időre megrontja Oroszország és Európa kapcsolatait?" - tette fel a kérdést.

Vlagyimir Putyin válaszában leszögezte: Oroszország nem törekszik arra, hogy kapcsolatai megromoljanak Európával. Hozzátette, reméli ezt európai partnerei sem akarják.

Az értékek újragondolása folyik Európában, más hangzást nyernek az úgynevezett konzervatív értékek - mondta az államfő, aki utalt Orbán Viktor magyarországi választási győzelmére.
Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a szélsőséges jobboldali pártok is előretörtek Európában, például Magyarországon és Franciaországban.

Vlagyimir Putyin mindezt a nemzeti szuverenitás erősítésének szándékával magyarázta. Szerinte a folyamatok hátterében az áll, hogy bizonyos, az adott ország számára életbevágóan fontos kérdések nemzeti szinten hatékonyabban oldhatók meg, mint Brüsszel szintjén.


Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.