Kiszabadultak a Szíriában túszul ejtett francia újságírók
Figyelő Online
2014.04.19 14:38 frissítve: 2014.04.19 15:08
Kiszabadult és jó egészségnek örvend az a négy francia újságíró, akit 2013 júniusban raboltak el Szíriában - jelentette be szombaton Francois Hollande francia államfő.
Az 53 éves Didier Francois, az Europe 1 kereskedelmi rádió haditudósítója és a 22 éves Edouard Elias fotóriporter 2013. június 6-án tűnt el az Aleppó felé vezető úton. A 37 éves Nicolas Hénin, a Le Point című politikai hetilap újságírója és a 29 éves Pierre Torres pedig két héttel később, június 22-én lett túszejtés áldozata Raqqában. Ez utóbbi két francia elrablását csak október 9-én hozta nyilvánosságra a külügyminisztérium a hozzátartozók kérésére.
Az elnöki hivatal közleménye szerint Hollande "óriási megkönnyebbüléssel vette tudomásul a négy újságíró kiszabadulását". Mind a négyen "jó egészségnek örvendnek a fogva tartásuk nagyon nehéz körülményei ellenére, és néhány óra múlva hazatérnek Franciaországba" - tette hozzá az államfő.
A volt túszokat Törökországból hazaszállító repülőgép várhatóan szombat éjjel vagy vasárnap reggel érkezik a Párizs közeli Villacoublay katonai repülőtérre, ahol a köztársasági elnök és a családtagok fogadják az újságírókat.
Hollande közleményében köszöntet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a túszok kiszabadításához.
A török hírtelevíziók a Dogan nevű török hírügynökség értesülése alapján azt közölték, hogy a négy franciát összekötözött kezekkel és bekötött szemmel török katonák találtak meg a szíriai-török határnál, Sanliurfa nevű tartományban, az Akcakale nevű török kisvároshoz közeli határsávban. A járőrőrök először embercsempészek áldozatainak gondolták a négy nagy szakállú férfit, de amikor meghallották, hogy franciául beszélnek egymás között, az Akcakale-i rendőrőrsre szállították őket. A török Hürriyet televízió képeket is mutatott a lefogyott, de jó egészégben lévő franciákról. Didier Francois angolul azt mondta, hogy nagyon örül, hogy végre szabad és ismét láthatja az eget.
Ugyanezen forrás szerint ismeretlenek vitték el a határig a négy férfit péntek este.
Az egyik kiszabadult túsz, Nicolas Hénin apja - akit az államfő személyesen értesített telefonon szombat reggel a fia kiszabadulásáról - a France Info hírrádióban elmondta: a fia, akivel már tudott telefonon beszélni, természetesen nagyon jókedvű. "Nagyon nagy megkönnyebbülést érzek, mert jól tudtuk, hogy nem volt könnyű és egyértelmű egy ilyen megoldást elérni. Arról értesültünk, hogy a dolgok nagyon bonyolultak voltak az utolsó pillanatig" - tette hozzá Pierre-Yves Hénin.
Alain le Gouguec, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi újságíró szervezet elnöke elmondta: az elmúlt hónapokban nagyon kevés hírük volt a négy újságíróról. "Azt biztosan tudtuk, hogy nem a szíriai rezsim tartja őket fogva, hanem inkább egy, az al-Kaidához közeli csoport. Egyébként nem egyedül voltak, hanem tucatnyi más, nem szíriai újságíró tússzal és a szíriai tájékoztatás mintegy húsz szereplőjével" - fogalmazott a jogvédő.
A Le Monde című napilap szerint mind a négy újságírót a 2013-ban alakult Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű elsősorban külföldi dzsihádistákból álló szélsőséges fegyveres csoport tartotta fogva.
Több újságíró szervezet szerint Szíria jelenleg az egyik legveszélyesebb országnak számít a média számára. Márciusban két spanyol újságírónak sikerült kiszabadulnia, őket hat hónnappal korábbal rabolták el az al-Kaidához tartozó fegyveresek. Összesen 13 nagy nemzetközi média, köztük a The New York Times, a BBC News, valamint a Reuters, az AP és az AFP hírügynökségeknek több mint harminc munkatársát tartják jelenleg fogva Szíriában.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.