brusszel


Pleschinger: a további kamatvágás fokozhatja a kockázatokat

Figyelő Online
2014.04.23  12:31   
mail
nyomtatás
A nemzetközi piaci hangulat komoly befolyással lehet a magyar gazdaság kockázati megítélésére, ha pedig az MNB a kamatvágással tovább megy, az tovább fokozza a kockázatokat - mondta Pleschinger Gyula, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja a Napi.hunak.
A hírportálon szerdán megjelent interjúban a jegybankár kifejti, hogy a kamatdöntésnél alapvetően két mérlegelési szempont ütközik egymással: az egyik a belső, az országspecifikus mutatók alakulása, a másik pedig a külső, a nemzetközi környezet. Az előzőek közül akár a költségvetési hiányt, a GDP-növekedést, az államadósságot vagy az infláció alakulását nézve a helyzet megnyugtató.

Azonban bármikor bármi történhet a piacon, és Magyarország - egy nyitott, viszonylag magas adósságállománnyal és külföldi kitettséggel rendelkező országként - fokozottan ki van téve a következményeknek. Az ukrán, vagy a törökországi helyzet eszkalálódása, továbbá az amerikai tapering váratlan alakulása is meglepetést okozhat. A tanácstag szerint részben megjelenik a pénzügyi sérülékenységben is az, hogy Magyarországon ilyen alacsony az alapkamat.

A forint a legvolatilisabb deviza a régióban, ráadásul az árfolyam a gyenge irányba jellemzően nagyobb mértékben mozdul el, mint amikor javul a helyzet és erősödés van - mondta a hírportálnak.

Hozzátette, hogy visszagondolva 1998-ra, 2003-ra vagy 2011-re, látható, hogy amikor komolyabb piaci turbulencia jelentkezik, akkor nem elég a kisebb szigorítás, agresszívabban, száz bázispontokat kell emelni.

Pleschinger Gyula úgy véli, hogy minősítési szempontból Magyarország már most is megfelelne a befektetési kategóriának, ám a jelenlegi besorolásból nehéz lesz továbblépni, mert a hitelminősítők előszeretettel hasonlítják össze az azonos besorolás alatt lévő országokat.

"Mivel Magyarországon a velünk egy megítélés alá eső, azaz befektetési kategóriába nem tartozó országokhoz képest magas az államadósság aránya, könnyen mondják azt: az ország sérülékeny, marad ebben a kategóriában függetlenül attól, hogy az EU-ban és az eurózóna országaiban is átlagosan a miénknél magasabb, és emelkedő trendet mutat a GDP-arányos államadósság szintje"- fejtette ki a Napi.hunak.

Pleschinger Gyula abban bízik, hogy egy-két éven belül, akár már jövőre érkezhet felminősítés, és így Magyarország a befektetési kategóriába kerülhet.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.