Nem fizetett váltságdíjat a francia kormány
Figyelő Online
2014.04.26 16:12
Párizs kategorikusan cáfolta szombaton azt a német sajtóhírt, miszerint a francia kormány 18 millió dollárt (4 milliárd forintot) fizetett annak a négy francia újságírónak az egy héttel ezelőtti szabadon engedéséért, akiket még 2013 júniusában raboltak el Szíriában.
A Focus német hetilap szombati számában - a NATO brüsszeli forrásaira hivatkozva - azt írta, hogy az összeget Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter vitte el Ankarába, ahonnan a török titkosszolgálatok segítségével juttatták el a franciák fogva tartóinak.
A lap által idézett NATO-szakértők szerint a francia titkosszolgálat a túszejtés napjától kezdve végig pontosan ismerte a négy francia tartózkodási helyét, de a Szíriában folyó harcok miatt nem akart fegyveresen beavatkozni. Egy meg nem nevezett francia illetékes egyébként már egy héttel ezelőtt elismerte az AFP hírügynökségnek, hogy a francia hírszerzés kezdettől követte a túszok nyomát, bármikor képes volt megmondani tartózkodási helyüket, és kiszabadításuk érdekében szorosan együttműködött a brit, a spanyol és az amerikai titkosszolgálattal és végül Törökországgal is.
A francia védelmi minisztérium a francia hírügynökségnek cáfolta a német lap állításait.
"A kormány kategorikusan cáfolja az idézett hetilapban megjelent információkat, és megismétli Franciaország álláspontját a túszok kiszabadításának kérdésben, amelyre Laurent Fabius (külügyminiszter) múlt szombaton emlékeztetett" - hangsúlyozta a védelmi minisztérium.
Fabius múlt szombaton, majd másnap Francois Hollande államfő is megismételte, hogy Franciaország soha nem fizet váltságdíjat túszügyekben, mert ezzel újabb emberrablásra bátorítaná a szélsőségeseket, viszont mindent megtett a tárgyalásos megoldás érdekében.
Az 53 éves Didier Francois, az Europe 1 kereskedelmi rádió haditudósítója és a 22 éves Edouard Elias fotóriporter 2013. június 6-án tűnt el az Aleppó felé vezető úton. A 37 éves Nicolas Hénin, a Le Point című politikai hetilap újságírója és a 29 éves Pierre Torres szabadúszó fotós pedig két héttel később, június 22-én lett túszejtés áldozata Rakkában.
A négy franciát összekötözött kezekkel és bekötött szemmel török katonák találtak meg április 19-re virradó éjjel a szíriai-török határnál, Sanliurfa nevű tartományban, az Akcakale nevű török kisvároshoz közeli határsávban.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.