brusszel


EU-Japán csúcs: a szabadkereskedelem és Ukrajna dominált a tárgyalásokon

Figyelő Online
2014.05.07  14:12   
mail
nyomtatás
Az Európai Unió és Japán között kötendő szabadkereskedelmi megállapodás, a védelem- és biztonságpolitikai együttműködés és az ukrajnai konfliktus határozta meg a szerdai EU-Japán csúcstalálkozó napirendjét - derült ki Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Abe Sindzó japán kormányfő sajtótájékoztatóján
Van Rompuy elmondta: mindkét fél támogatásáról biztosítja Ukrajnát, egyúttal felszólítják Oroszországot, hogy tartózkodjon Ukrajna további destabilizálásától. Mint mondta: az további szankciókhoz vezetne. Kifejtette, hogy az EU kettős megközelítést alkalmaz, egyrészt a párbeszéd, másrészt a stabilizáció elősegítésére.

A legközvetlenebb cél most az, hogy biztosítani lehessen a tiszta és szabad elnökválasztás lebonyolítását - húzta alá Van Rompuy, majd megismételte: az Európai Unió Ukrajna további destabilizációjára mélyreható szankciókkal fog válaszolni, amelyek a gazdaság széles területét érinthetik.

"Ha kell, meg fogjuk hozni a szükséges döntéseket" - nyomatékosította az Európai Tanács elnöke, aki ugyanakkor azt is világossá tette: az EU nyitott a párbeszédre, akár egy újabb genfi találkozóra is.

José Manuel Barroso világossá tette: az Európai Bizottság elkötelezett, hogy Ukrajna minden szükséges segítséget megkapjon. A legégetőbb kérdésnek pedig az energiaellátás biztonságának szavatolását nevezte.

Abe Sindzó annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a május 25-re kiírt ukrán elnökválasztást békés körülmények között kell megtartani. Egyúttal közölte: Japán 10 megfigyelőt küld a választásokra. Mint fogalmazott: a békés rendezés érdekében nyitva kell hagyni a párbeszéd lehetőségét Moszkvával, Ukrajnában pedig stabilitásra van szükség.

Japán továbbra is támogatja Ukrajnát a demokráciaépítésben és a belső párbeszéd előmozdításában - jelentette ki a japán kormányfő. Abe úgy értékelte, hogy a világ egyre kiszámíthatatlanabb, ezért Japánnak is hozzá kell járulnia a békéhez.

Ezt a kezdeményezést üdvözölte Herman Van Rompuy, aki reményét fejezte ki, hogy ezen a téren is állandó partnerség alakul ki az EU és Japán között.

A Japánnal kötendő új stratégiai partnerségi megállapodást és szabadkereskedelmi egyezményt Van Rompuy elengedhetetlen alapnak nevezte ahhoz, hogy a két fél kapcsolatai új szakaszba léphessenek. Abe úgy vélte, a szabadkereskedelmi megállapodást jövőre tető alá lehet hozni.

José Manuel Barroso arra az álláspontra helyezkedett, hogy minden eddiginél fontosabb a szoros együttműködés, az EU és Japán együtt a világ gazdasági teljesítményének 27 százalékát adja, így közös felelősséggel tartoznak a globális növekedés és munkahelyteremtés beindításáért. A szabadkereskedelmi egyezmény minden valószínűség szerint az egyik legjelentősebb kereskedelmi tárgyalás lesz az elkövetkező időszakban - közölte Barroso.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.