brusszel


Brutális leépítés az egyik legnagyobb pénzügyi csoportnál

Figyelő Online
2014.05.08  14:51   
mail
nyomtatás
Tíz százalékos leépítést hajt végre még az idén az egyik legnagyobb brit pénzügyi szolgáltató csoport, a Barclays.
A cég a Londoni Értéktőzsdén (LSE) csütörtökön bejelentette, hogy 2014-ben 14 ezer munkatársától válik meg. Az elbocsátások fele a befektetési üzletágat érinti, amelynek teljesítménye rendkívüli mértékben romlott a pénzügyi válság óta.

A Barclays vezérigazgatója, Antony Jenkins által "a banki tevékenység egyszerűsítésének" nevezett leépítési folyamat nem áll meg az idén: a cég 2016-ig összesen 19 ezer fővel tervezi csökkenteni állományát.A Barclays az év elején még azt jelezte, hogy 10-12 ezer alkalmazottjától készül megválni.

A csütörtöki bejelentést a befektetők kedvezően fogadták: a cég részvénye 5,2 százalékot erősödött délutánig a Londoni Értéktőzsdén, amelynek irányadó FTSE-100-as árfolyamindexe ugyanekkor nem egészen 0,4 százalékos pluszban járt.Az állományleépítés legnagyobb egyedi vesztese a Barclays befektetési üzletága lesz: itt 2016 végéig összesen hétezer állás szűnik meg a jelenlegi 26 ezerből. Az idei első negyedévben a befektetési üzletág forgalma 28 százalékkal csökkent éves összevetésben, ezen belül azonban a deviza-, a kötvény- és az árupiaci kereskedelmi tevékenység bevétele 41 százalékkal zuhant.

A Financial Times a minap olyan értesülést közölt, hogy a Barclays leépíti árupiaci üzletágát is, visszafogva kereskedési tevékenységét a nemesfémpiacon, a mezőgazdasági árupiacon és az energiahordozók piacán.A Barclays a világ egyik legnagyobb árupiaci kereskedőcége, de ennek az ágazatnak a bevételei is csökkentek, és egyre szigorúbb a piaci szabályozás.

A Barclayst súlyosan megrázta a nevéhez fűződő Libor-botrány is. Az azóta nemzetközivé duzzadt, hatalmas bírságokhoz vezető ügy 2012 nyarán robbant ki, amikor a súlyos csalási bűncselekmények felderítésére szakosodott brit nyomozóhatóság (Serious Fraud Office, SFO) és a brit pénzügyi felügyelet feltárta, hogy a Barclays egyes kereskedői a globális pénzügyi válság előtt és alatt haszonszerzés céljából manipulálták a Libort.

A Libor (London interbank offered rate) a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába, évente 360 ezer milliárd dollár összértékű globális pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a teljes világgazdaság éves hazai össztermékének (GDP) több mint az ötszöröse. A Libor közvetlenül befolyásolhatja a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók közötti pénzügyi tranzakciók értékét, a befektetési bankok által terjesztett szintetikus termékek és számtalan egyéb származékos ügylet árfolyamát. Mindez átszűrődhet kiskereskedelmi szintre is, hatást gyakorolva például a lakossági jelzálogkamatokra, a hitelkártya-használati díjakra vagy a gépjárműhitelek kamataira.

A Barclayst már a botrány kirobbanásának évében 290 millió font (csaknem 110 milliárd forint) bírsággal sújtották a brit és az amerikai piacfelügyeleti hatóságok, és az ügy nyilvánosságra kerülése után nem sokkal lemondott a cég előző vezérigazgatója, Bob Diamond és az akkori elnök, Marcus Agius.Antony Jenkins, a Barclays jelenlegi vezérigazgatója nemrégiben kijelentette a BBC-nek, hogy várakozása szerint legalább öt-tíz évbe telik, mire helyreáll a Barclays iránti közbizalom.

Az ügyben kezdett vizsgálat azóta kiterjedt számos más bankcsoportra is, hasonló kamatmanipulációs tevékenység gyanújával. A Royal Bank of Scotlandre (RBS) tavaly 390 millió font büntetést róttak ki a brit és az amerikai hatóságok, a Rabobank három volt kereskedője ellen pedig az Egyesült Államokban emeltek vádat piaci manipuláció vádjával, amelynek alapján akár 30 év börtönre is ítélhetik őket.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200