brusszel


Mol-INA-ügy - Elkerülhetetlen a megállapodás

Figyelő Online
2014.05.14  10:03   
mail
nyomtatás
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök szerint kormányának és a Mol olajipari társaságnak meg kell egyeznie egymással az INA irányításáról, hogy biztosítani lehessen a horvát vállalat növekedését.
A horvát közszolgálati rádió szerda reggeli interjújában Zoran Milanovic elmondta, hogy Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter élvezi teljes bizalmát. Horvát részről Vrdoljak vezeti a tárgyalásokat a Mollal, és Milanovic szerint gazdasági minisztere nehéz helyzetben van, mert a korábbi horvát kormányok által kötött rossz egyezségek alapján kell eljárnia."Itt több érdek is van, és úgy gondolom, hogy higgadt fejjel kell dolgoznunk" - fogalmazott a miniszterelnök.

Zoran Milanovic szerint az INA részvényeinek értéke fontos a magyaroknak is, mert az ő tulajdonuk is az INA. A miniszterelnök szerin ugyanez igaz a horvát nyugdíjalapokra, amelyek 4-5 százalékos résszel rendelkeznek az INA-ban. (A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal.)

A horvát miniszterelnök a szénhidrogén lelőhelyek aktívabb feltárásában és kiaknázásban, valamint a feltárási tenderekre való jelentkezésben látja az INA jövőjét. Zoran Milanovic szerint itt az "ambíció krónikus hiánya" tapasztalható, és szerinte ezeknél az üzleteknél lemaradásban van az INA."Közismert, hogy az INA döntéseit a Mol többségi szavazataival hozzák. Mi azt mondjuk nekik, hogy reagáljanak a tenderekre.

Miközben az amerikaiak, a nagy cégek, a világ legnagyobb vállalatai reagálnak, az INA és a Mol nem. Ez különös" - magyarázta Zoran Milanovic, hogy miért tartja furcsának az INA viselkedését.

Az interjúban megkérdezték, hogy milyen hatással lehet a tárgyalásokra a korrupcióval vádolt Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnök ellen folytatott bírósági eljárás lezárása.

Milanovic szerint a végső döntésnek lesz súlya Horvátországon belül, de a Mollal való jogi rendezést, mivel az választott döntőbíróság előtt folyik, csak akkor befolyásolja, ha a döntőbíróság figyelembe veszi.

Erre azonban a bíróságnak nincs kötelezettsége.A Mol 2013 november végén jelentette be, hogy nemzetközi választott bírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen. A Mol a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID) fordult, majd 2014 januárjában a horvát kormány közölte, hogy az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságát (UNCITRAL) kéri fel a vita rendezéséhez.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200