brusszel


A magyar állam takarít a szomszédok után is

Figyelő Online - Váczi István
2014.05.18  08:00   
mail
nyomtatás
Pörög az államosítás a hulladékbizniszben, a legnagyobb magáncég megszerzésével az állam masszívan belép a versenypiacra is.
Ahhoz képest, hogy fél évvel ezelőtt még egyáltalán nem rendelkezett hulladékgazdálkodási érdekeltséggel a magyar állam, hamarosan már a szomszédos országok piacán is jelen lesz. A kormányzat ugyanis ebben az ágazatban is belejött a cégvásárlásokba.

Első lépésként még tavaly megszerezte a német Remondis jóformán összes magyarországi érdekeltségét. Ennek központi társaságából lett az állam ágazatbeli holdingcége, az NHSZ Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató Kft.

Nagy falat

A következő falat az előbbinél jóval nagyobb: a Tatabánya, Siófok, Miskolc, valamint egy vegyes vállalata révén Debrecen tágabb környezetében mintegy 1,2 millió embert kiszolgáló AVE Magyarország alá tartozó cégcsoport.

Az eladó és a vevő ebben az esetben is megállapodott, már csak a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyére várnak. Ha megérkezik, az NHSZ külföldi érdekeltségekhez is hozzájut, az AVE Magyarországnak ugyanis Szlovákiában, Ukrajnában és Romániában is van leányvállalata.

Jön a versenypiac

Az állam nem áll meg a lakosság kiszolgálásánál, hiszen az AVE-t tokkal-vonóval, azaz a szabadpiacot, a cégeket kiszolgáló kapacitásokkal együtt vásárolja meg. Ezeket botorság lenne kihasználatlanul hagyni, vagyis a versenypiacon állva maradt magáncégeknek a jövőben minden bizonnyal erős állami versenytárssal kell számolniuk.

A témáról részletesen a Figyelő május 15-i, idei 20. lapszámában olvashat.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200