brusszel


Tévék a webre költöznek?

Figyelő Online - Devecsai János
2014.05.25  08:00   
mail
nyomtatás
A fiatal városiak több mint fele nem a tv-t, hanem a netet tekinti a médiafogyasztás első számú forrásának. Mégis a Netflix vagy a Hulu típusú online tékák, műsortárak 5-6 évig biztosan nem fenyegetik érdemben a magyar tévés piacot.
A Shazam nevű programot elég rádióhallgatás közben bekapcsolni, és máris felismeri az aktuális szám előadóját és címét - a mobilalkalmazás e szolgáltatásról lett igazán híres, ám a népszerű app videós konkurense, a videosurf már a televíziózás területén is megvetette a lábát. Amerikában a mobil kameráját elég a tévére vagy más képernyőre irányítani, és a telefon felismeri az épp futó tv-műsort. A trendek azt mutatják, hogy a hasonló digitális megoldások a tv-adásokat nemcsak kiegészítik, de a szerepüket is esetenként átveszik. Ahogyan a KPMG friss kutatásából is kiviláglik, már a budapestiek 55 százalékánál is a tv-t beelőzve az internet lett a médiafogyasztás első számú forrása. Mindez hosszú távon a lineáris tévézés végét vetíti előre?

A múlt héten tartott Media Hungary konferencián is ez volt az egyik legégetőbb kérdés, a válaszok pedig szinte előadónként változtak. A nagy csatornák képviselői a lineáris műsorszórásnak természetesen fényes jövőt jósoltak, de még a telekommunikációs és webes cégek képviselői is úgy fogalmaztak: ha be is indul a hagyományos televíziózás haláltusája, az igencsak lassú lesz.

Bár látszólag kész a terep a forradalmi változásokra, ahogy Vígh Zoltán, az MTVA digitális átállási koordinátora fogalmazott, hasonló a helyzet, mint 2006 előtt volt az okostelefonokkal. A set-top-boxok nem elég felhasználóbarátok, ezért még ki kell várni, amíg megjelenik a műfaj iPhone-ja. De a lakosság tájékozatlansága is gondot jelent: az interneten keresztüli vagy a set-top-boxos tévé-, illetve filmnézési (video on demand - VOD) elérhetőséggel rendelkező felhasználók mindössze 18 (!) százaléka tudja, hogy beltéri egységén vagy netre kötött gépe, tévéje révén otthonában akár online videotékát is használhatna.

Részletekért lapozza fel a Figyelő hetilap 2014/21. számát.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.