Először nem értettük, miért guillotine-szerű a kirakata a belvárosi Double Bubble Champagne Bárnak, ám némi kóstolgatás után megtalálni véltük a megdöbbentő összefüggést a Champagne - Budapest tengelyen. A nemrég megnyílt, lassacskán kultikussá érő pezsgőzdében jártunk.
Van úgy, hogy az ember értetlenül áll, és nem hisz a szemének. Jó, a Double Bubble Champagne Bár tulajdonosa Milánóban szívta magába a dolce vita életérzéssel együtt a minőségi pezsgők iránti szeretetet, a Madách téren mégis kicsit szürreális a látvány. A guillotine-szerű kirakatban (gombnyomásra fel-le liftezik az utcafrontra nyíló ablak) síkképernyős tévén Champagne vidékét és a pezsgőkészítés műhelytitkait bemutató filmen lehet edukálódni - no meg a poharakból is. Az ötletgazdák nyilván úgy képzelték, hogy a Madách térre csempésznek majd egy csöppnyi Champs-Elysées-t, de arra ők sem számítottak, hogy amint megnyílik a high end pezsgőbár, rögtön ütvefúrókkal kezdik bontani a közteret. Ez - és a szomszédos sörözők - viccesen budapestivé varázsolják a Double Bubble-t, kicsit olyan érzést kölcsönözve a pezsgőzdének, mintha nem venné teljesen komolyan magát.
Nemcsak Champagne-fanatikusoknakEz az érzés akkor illan el, amikor rápillantunk az itallapra. Arról ugyanis Champagne legjava és külföldi valamint hazai pezsgős vidékek tiszteletre méltó választéka köszön vissza. Van Laurent Perrier, számtalan Taittinger, a már e sorok szerzője által is méltatott Alfred Gratien, és az egyik csúcs, Louis Roederer, amelynek legendás Cristal Brut 2006-os tétele is kapható - palackonként 88 ezer forintért. A crémant-ok mellett van néhány cava és igazi orosz pezsgő is, és nem maradhat le a listáról jó néhány hazai termék sem, így például kóstolhatunk Château Vincent, Törley és Szentesi italokat is. Ja, és persze a kevésbé fanatikus Champagne-hívők kedvéért vannak pezsgőkoktélok, borok és néhány párlat, illetve párlatszármazék is.
Hiba lenne azt gondolni, hogy kizárólag milliomosok pezsgőzhetnek a belvárosi éjszakában. Egyrészt, a pezsgők jó része pohárral is kérhető, így a legnemesebb italokból is lehet néhány kortynyit kóstolni hirtelen uzsorahitel nélkül, másrészt pedig a Double Bubble jó érzékkel összeállított néhány kóstolósort is, amelyek 2 ezer forinttól indulnak. A legdrágább sem több 9 ezer forintnál - ezért az árért már öt legendás Champagne-t kóstolhatunk meg, ráadásul sajtot, diót és almát is lehet rágcsálni melléjük.
Bemelegítő italokJó, azért ne essünk át a ló túloldalára, és ne tegyünk úgy, mintha közmunkások járnának ide kipihenni a csatornaásás fáradalmait. A Double Bubble elit hely, de ez esetben az elit nem azt jelenti, hogy csak a hazai felső néhány ezer és a nyugati turisták engedhetik meg maguknak a bubizást. A pezsgőbár mindazok számára elérhető, akik szeretnének belekóstolni az elit számára mindennapos, ám a szépre érzékeny átlagembernek is néhanapján megengedhető élvezetekbe. Mi például az estét egy egyszerű rozé gyöngyözőborral kezdjük, amit vásárolt etyeki merlot szőlőből készített Szentesi mester. Jó melegben ideális bemelegítő ital. A második a sorban a még mindig egyszerű, de zöldalmát idéző 2010-es Fehér cuvée brut, szintén Etyek-Budáról. A hagyományos pezsgőkészítési eljárással előállt italban zúgnak a savak, mégsem ez lesz a kedvencünk, hanem az őt követő 2011-es Chardonnay. A buborékok elegánsak, nem agresszívek, a krémes pezsgő szintén Szentesi József hírnevét öregbíti.
Nem talponállóAzt talán eddig még nem mondtuk, hogy a Double Bubble valóban bár: a benti részben leülni nem igen lehet, de ettől azért még nem hívnánk talponállónak. A kicsit glamour ízléssel berendezett csillogó helyen, buborékokat idéző kristálycsillár alatt, selyemtapéták gyengéd fogságában többen is tudnak koccintani, de csak a kkv szektor alsó alján tanyázó cégecskék tudnak vállalati partit tartani a csöppnyi helyen. Nem árt tudni, hogy a Double Bubble azért tud pohárral is felszolgálni több drága Champagne-ból, mert egyrészt hamar kiürülnek a palackok, másrészt a zseniális - és minden nagy pezsgőgyár által ajánlott - pod bar készülékkel újra és újra feltölthető széndioxiddal a palack. Ezáltal nemcsak elegáns pukkanás kíséri az újrabontott palackot, de a drága ital a minőségét is képes 2-3 hétig megőrizni.
Káposzta és kenyérhéj„A chenin pezsgőket nem értem‟ - vallja be némi pironkodással kóstolótársunk, egyébként elismert Champagne-szakértő, de szerencsére nem kell most ilyen borból készült pezsgőt kóstolnunk. Helyette Ungváry Krisztián furmint-frizzantéjából kortyolunk egyet. Kisebb vita alakul ki a szomszédos asztalnál arról, vajon lehet-e mesterségesen hozzáadni széndioxidot a frizzantéhoz, esetleg a spumantéhoz, és valami olyasmi látszik körvonalazódni, hogy az eredetvédett Prosecco területen nem, ám azon kívül igen, de mi elveszítjük a fonalat, mert éppen biodinamikus, szűretlen szlovén pezsgőt kóstolunk. A pezsgőnek még az illata is bio - ez valami olyasmit jelent szakértők között, hogy a must és a káposzta ismerhető fel a pohárba szaglászva, például az elegáns kenyérhéj helyett.
A legjobb dűlőből a guillotine alá„Budapesten sehol sem fog kapni pohárral ebből‟ - nyújt felénk egy palackot a Double Bubble egyik tulajdonosa, és hirtelen felgyorsul a pulzusunk. A Taittinger Brut Folies de la Marquetterie egy pillanat alatt kitágítja a tudatunkat, és megértjük mindazt, amit talán még a tervező sem tudott: a Marquetterie Kastély Champagne egyik legelegánsabb részén található, szomszédságában éltek a pezsgőt felfedező bencés szerzetesek. Az első ismert tulajdonosa bizonyos Jacques Cazotte író és filozófus volt, aki 1772-ben A szerelmes ördög nevű fantasztikus regényével vétette észre magát - illetve illusztris vendégeivel, mivelhogy megfordult nála például Voltaire is. A történelem azonban elbánt Cazotte-tal: a francia filozófus a nagy forradalmat a Sátán mesterkedéseinek látta, s ami még ennél is rosszabb, láttatta, így 1792-ben rövid úton a guillotine alá küldték. Mi azonban nem ezért tiszteljük. Hanem azért, mert a kastélymenti gyönyörű dűlők már akkor nagy bort és pezsgőt adtak, pláne, miután a Taittinger család megvásárolta 1932-ben. Káposztának híre sincs a pohárba kortyolva, viszont az elegáns élesztő visszaköszön, mi pedig kalapot emelünk Cazotte és pezsgőszerető mártírtársai előtt.