- Lényegében minden technológiai cég hasonló sémát követ. Egyre inkább szolgáltatásokat kínál globális ügyfeleinek. Ugyanakkor az informatikai multik lényegében ugyanazzal az üzenettel versenyeznek. Olyanokkal, miszerint a mi szolgáltatásunk, a mi megoldásaink sokkal jobban figyelembe veszik az egyedi igényeket, meghallgatjuk ügyfeleinket. Szerintem ez ma már kevés, meg kell fogalmazni azt, hogy egy-egy nagyvállalat miben más, mi az értékteremtés központi gondolata. Angolul ezt value propositionnek nevezzük.
- Önöknél rátaláltak a Szent Grálra?
- Ha arra gondol, mi hogyan igyekszünk megkülönböztetni magunkat, akkor mondhatjuk, hogy igen. Nálunk megmarad a fókusz a kézzelfogható technológiai fejlesztéseken, a hardvereink és szoftvereink versenyelőnyét hangsúlyozzuk. Előtérbe helyezzük ugyan a szolgáltatásokat, ugyanakkor - ellentétben több nagy konkurensünkkel - nálunk marad az igen erős hardvergyártás, és kiemelkedő szerepe a kutatás-fejlesztésnek.
- Minden informatikai világcég hangsúlyozza ezt...
- Igen, de nézze csak meg, hogy egy hardverek olyan széles spektrumát is gyártó nagy cégnél, mint mi, mennyit fordítanak k+f-re. Nálunk a bevételek mintegy öt százaléka, hozzávetőleg évi 2,5 milliárd dollár megy kutatásra, aminek jelentős része egészen új irányokat jelöl ki az iparágnak. Egy ilyen vegyes profilú informatikai nagyvállalatnál az összeg kiemelkedő, és a megközelítés sem szokványos.
- Milyen területeken kutatnak?- Ott van például a polimeralapú számítástechnika, ami inkább alapkutatásnak tekinthető, hiszen nem biztos, hogy valaha gyártásba kerül. Ennek ellenére nagyon fontos, mert a szilíciumalapú chiptechnológia szerintem lassan elérkezik a határaihoz. A most használt húsz nanométer körüli csíkszélesség és fotolitográfiás eljárás már közelít ehhez. Jelenleg olyan hullámhosszúságokkal dolgoznak, ami a fizikai értelemben majdnem a varázslat kategóriájába esik. A rövidesen érkező 15 vagy 8 nanométeres technológiáknál pedig el kell gondolkodni azon, hogy hol férnek át az elektronok.
- Egy új területen fotonokkal is kísérleteznek, nemde?
- A silicon photonics gyűjtőnevű technológiák egyik gyakorlati alkalmazását az Intellel közösen fejlesztjük, ahol a hagyományos chipeket összekötő kapcsolatokban optikai adatátvitelt használunk. (Rövidesen a chipeken belül is alkalmazható lesz a szilíciumlapkát optikai „kábelként" használó technológia - a szerk.). Ezzel elképesztő, másodpercenként több terabites sávszélességet érünk el az áramköri lapkákon. Mindezt bárhol, szobahőmérsékleten, sőt kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekkel oldjuk meg, így remélem, akár már jövőre piacra kerülhet az újítás, ami sokszorosára növeli a szerverek teljesítményét, energiahatékonyságát.
- Újabb szuperszámítógépek építhetők majd?
A válasz és az interjú többi része a Figyelő hetilap 2014/22-ik számában olvasható el, amely május 29-étől, csütörtöktől kapható.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.