Az IMF és a Világbank szerint is tartható az idei növekedési cél Kínában
Figyelő Online
2014.06.06 11:56
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank (WB) elemzői szerint is tartható a 7,5 százalékos idei éves növekedési cél Kínában, a szervezetek ugyanakkor a gazdasági reformok folytatásának szükségességére és a GDP-bővülés jövőbeli lassulásra hívják fel a figyelmet.
A kelet-ázsiai ország aktuális gazdasági helyzetét illető jelentését (China Economic Update) pénteken bemutató Világbank szerint egyértelműen látszik, hogy a kínai kormány mindent megtesz az idei cél tartása érdekében. A lassulás elkerülését fiskális és monetáris politikai eszközökkel is biztosítják, ahogy történt ez az elmúlt hónapokban a mini-ösztönzőcsomagok bevezetésével.
A folyamatos gazdaságpolitikai kiigazítás ugyanakkor az egyensúlytalanságok fokozódásához vezethet és sebezhetőbbé teszi a gazdaságot - véli a Világbank értékelésében. A szervezet arra hívja fel a figyelmet: a gazdaságra a legnagyobb veszélyt az ingatlanpiac túlzott lehűlése és az ország adósságállományának bővülése jelenthetik. Utóbbi kezelésére az országnak folytatnia kell a pénzügyi rendszer korábban megkezdett reformját.
A Világbank a második félévben erősödő gazdasági növekedéssel számol, egész évre vonatkozóan 7,6 százalékos GDP-bővülést vár, mely 2015-ben 7,5 százalékosra mérséklődhet. A legfrissebb előrejelzését csütörtökön nyilvánosságra hozó IMF ennél némiképp borúlátóbb. Bár idénre a Valutaalap 7,5 százalékos növekedést vár, jövőre már csak 7 százalékosat.
A szervezet elnökhelyettese, David Lipton úgy fogalmazott: Kínának csökkentenie kellene növekedési céljait, s a számok helyett a bővülés fenntarthatóságára, valamint pénzügyi és ingatlanszektor gyengeségeinek kezelésére kellene koncentrálnia.
Az IMF azt is megjegyzi: a kelet-ázsiai országnak nincs szüksége nagyszabású központi ösztönzőcsomagra, a kisebb és célzott intézkedések sokkal inkább szolgálják a növekedést.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.